Tinerii tricolori au fost învinși de Turcia, 1-4, în ultimul meci din mini-turneul de calificare pentru EURO 2022, dar merg, cu 6 puncte, la Turul de Elită.

În partida jucată la Manavgat, în Turcia, România a reușit să deschidă scorul în minutul 7, prin execuția de la 11 metri a lui Grigoraș Pantea, penalty-ul fiind obținut de Bodișteanu.

Până în pauză, însă, gazdele au întors scorul și chiar s-au distanțat pe tabelă. Gergely și-a înscris în propria poartă (29), apoi au punctat Süleyman Cebeci (35) și Polat Yaldır (44). Pe final, Ahmetcan Kaplan (83) a stabilit scorul final.

Tricolorii și-au asigurat prezența la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European, după două victorii în primele două meciuri, 1-0 cu Letonia și 5-0 cu San Marino. Turneul final la care participă 8 selecționate va avea loc în iulie-august 2022 în Slovacia.

Au jucat în meciul contra Turciei:

România U19: 1. Borbei – 2. Pantea, 3. Gergely (4. Ignat, 46), 14. Coubiș, 19. Amzăr (20. Lazăr, 27) – 8. Pandele, 6. Sîrbu-cpt. – 18. Hofman (11. Andrei, 46), 17. Tănasă (7. Negoescu, 69), 10. Bodișteanu – 22. Burnete (9. Chirițoiu, 57)

Rezerve: 12. Mitrovic, 5. Trifan, 13. Militaru, 16. Pîrvulescu.

Rezultatele României la turneul de calificare:

• 10 noiembrie, ora 12:00, Letonia U19 – România U19 0-1
  • 13 noiembrie, ora 12:00, România U19 – San Marino U19 5-0
  • 16 noiembrie, ora 16:00, România U19 – Turcia U19  1-4

Clasamentul grupei: 1. Turcia 9p (9-3), 2. România 6p (7-4), 3. Letonia 3p (3-3), 4. San Marino 0p (1-10)

Lotul României U19 convocat de Adrian Văsîi:

PORTARI: Alexandru Borbei (Lecce | Italia), Aleksander Mitrovic (Genoa | Italia), Alexandru Silveanu (Concordia Chiajna);

FUNDAȘI: Alexandru Pantea (Hermannstadt), Sergiu Pîrvulescu (ACS Petrolul 52), Dan Sîrbu (Farul Constanța), Andrei Coubiș (A.C. Milan | Italia), Botond Gergely (AFK Csikszereda), Cristian Ignat (FC Rapid 1923), Bogdan Lazăr (Farul Constanța), Costin Amzăr (Dinamo);

MIJLOCAȘI: Andrei Pandele (Metaloglobus), Alex Trifan (FCSB), Alex Militaru (Unirea Dej), Claudiu Negoescu (Metaloglobus), Răzvan Tănasă (Farul Constanța), Ștefan Bodișteanu (Farul Constanța), Doru Andrei (Politehnica Timișoara), Albert Hofman (Universitatea Cluj);

ATACANȚI: Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța), Cătălin Burnete (Lecce | Italia).