Tricolorii U17 au învins cu 2-0 reprezentativa similară a Muntenegrului, într-un meci amical jucat joi, 2 iunie, la Bar. În primul meci disputat de cele două, România U17 s-a impus cu 2-1.

Ambele goluri ale naționalei antrenate de Daniel Mogoșanu au venit în a doua parte a jocului: intrat de pe bancă, Melniciuc a deschis scorul în minutul 75, iar Cibi a dublat avantajul tricolorilor și a stabilit scorul final trei minute mai târziu.

În perioada 29 mai – 3 iunie, naționala U17 s-a aflat într-un stagiu de pregătire în Muntenegru.

ROMÂNIA U17: 1. Becze (12. Frânculescu) – 18. Dințică (2. Fărăgău), 3. Iurasciuc (14. Judea), 5. Bădescu (22. Puha), 13. Vlăsceanu (4. Benga) – 15. Brășfăleanu – 20. Șiman (10. Călin), 8. Stancovici-cpt (17. Mihăilă), 6. Cibi (21. Hrib), 11. Pop (7. Manolache) – 19. Răducan (9. Melniciuc)
Rezerve: 16. Costea

Lotul convocat pentru cele două jocuri de pregătire:

Portari: Mátyás Becze (AFK Csikszereda), Costel-Adrian Frânculescu (CFR 1907 Cluj)

Fundași: Alexandru Fărăgău (FC Universitatea Cluj), Tudor Dințică, Robert Bădescu, Laurențiu Vlăsceanu (toţi Academica Clinceni), Cristian Puha (Real Sport Clube/Portugalia), Bogdan Brășfăleanu, Denis Benga (ambii Universitatea Craiova), Darius Iurasciuc (UTA Arad), Darius Judea (ACS Viitorul Cluj)

Mijlocași: Fabiano Cibi (UTA Arad), Alexandru Hrib (ACSM Politehnica Iași), Victor Stancovici (FCSB), Andrei Mihăilă (ACS Sport Team), Cosmin Costea (Academica Clinceni)

Atacanți: Rareş Pop (UTA Arad), Luca Manolache (FCSB), Iustin Răducan (CSA Steaua), Alberto Călin (Universitatea Craiova), Alexandru Șiman (ACS Sport Team), Alexandru Melniciuc (Academica Clinceni)