Prima reprezentativă de futsal a României a disputat în acest weekend două meciuri de verificare cu selecționata similară din Ucraina. Meciurile s-a jucat în Sala Polivalentă din Bistrița.

În primul duel tricolorii s-au impus cu 2 la 1, Kedei Barna a adus golurile victoriei pentru România. Al doilea meci test a fost câștigat de ucrainieni cu 4-0.

ROMÂNIA – UCRAINA 0-4 | 26.09.2021

Au marcat: Farenyuk (6), Lebid (8, 38), Zvarych (15)

ROMÂNIA: 21. Lungu – 20. Pânzaru (Cpt.), 15. Tamas, 3. Richard, 6. Barna; 1. Grigoraș, 14. Ferreira, 2. Balint, 22. Crișan, 4. Duda, 5. Lepădatu, 8. Cireș
Selecționer: Endre Kacso

UCRAINA: 16. Voytovych – 2. Radevych, 19. Zvarych, 3. Malyshko, 11. Farenyuk; 12. Savenko, 6. Mykytyuk, 9. Abakshin, 18. Tsilyk, 5. Lebid, 4. Chernyavsky, 7. Siriy, 10. Zhurba (Cpt.), 17. Pedyash
Selecționer: Oleksandr Kosenko

ROMÂNIA – UCRAINA 2-1 | 25.09.2021

Ucraina a trecut în avantaj încă din startul partidei, când Zhurba l-a învins pe portarul Grigoraș cu un șut în forță. În minutul 12 tricolorii au restabilit egalitatea. Szabolcs a pus la pământ defensiva oaspete și i-a pasat lui Barna, care a înscris pentru 1-1, scor înregistrat și la pauză. În partea secundă, tricolorii s-au apărat excelent și în minutul 16, Barna a reușit dubla cu care România se impune în primul meci amical.

Au marcat: Zhurba (1) / Barna (12, 37)

ROMÂNIA: 1. Grigoraș – 20. Pânzaru (Cpt.), 15. Tamas, 3. Richard, 9. Istvan; 21. Lungu, 14. Ferreira, 18. Szabolcs, 2. Balint, 6. Barna, 22. Crișan, 4. Duda, 5. Lepădatu, 8. Cireș

UCRAINA: 1. Tsypun (Cpt.) – 4. Chernyavsky, 7. Siriy, 10. Zhurba, 17. Pedyash; 12. Savenko, 6. Mykytyuk, 19. Zvarych, 11. Farenyuk, 2. Radevych, 9. Abakshin, 18. Tsilyk, 5. Lebid, 3. Malyshko

Confruntările cu Ucraina de la Bistrița sunt primele cu Endre Kacso în funcția de selecționer, cel care l-a înlocuit pe banca tehnică a naționalei României pe Robert Lupu.

Lotul convocat de Endre Kacso

Portari: Andrei Dinicuță (Autobergamo Deva), Teodor Lungu (CFR Timișoara), Andrei Grigoraș (FK Odorheiu Secuiesc)
Jucători de câmp: Kedei Barna, Balint Andor, Balazsi Attila (toți trei de la FK Odorhieu Secuiesc), Daniel Duda (Futsal Giorgione), George Lepădatu (ASD Active Network), Adrian Pânzaru, Iszlai Richard, Kusmodi Tamasz (toți trei de la Autobergamo Deva), Paulo Ferreira (Cardoso), Manya Szabolcs, Hadnagy Istvan (ambii de la Kecskemet), Octavian Cireș, Robert Crișan (ambii de la CS United Galați)

Lotul convocat de Oleksandr Kosenko

Portari: Kyrylo Tsypun, Yuriy Savenko (ambii de la Prodexim), Nazariy-Zenoviy Voytovych (Energia)
Jucători de câmp: Serhiy Malyshko, Mykhailo Zvarych, Ihor Korsun, Mykola Mykytyuk (toți de la Prodexim), Oleksandr Pedyash, Yaroslav Lebid, Yevhen Siriy, Ihor Chernyavsky (toți de la HIT), Daniil Abakshin, Artem Farenyuk, Vitaliy Radevych (toți de la Uragan), Taras Kuz (Energy).