Facebook: FC Viitorul

În runda cu numărul 20 din Liga 1, patru jucători U21 au reușită să marcheze, aceștia contribuind decisiv la victoriile echipelor pentru care evoluează.

În etapa a 20-a din prima divizie au evoluat 40 de jucători U21, 31 dintre aceștia fiind titulari și 16 integraliști.

Dintre aceștia, patru au reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor, reușitele lor fiind decisive.

Florinel Coman și Dennis Man au punctat în duelul câștigat de FCSB contra celor de la Gaz Metan Mediaș, scor 2-0. Man a marcat pentru a doua etap[ consecutiv, în timp ce Coman a inscris al 8-lea său gol stagional, fiind la egalitate în topul marcatorilor din Liga 1 alături de alți patru jucători.

În meciul dintre Sepsi și Academica, partidă amânată pentru zi din cauza ceții, Marius Ștefănescu a marcat o “dublă” pentru echipa lui Leo Grozavu, acestea fiind primele sale goluri marcate în Liga 1.

Victoria Viitorului la Voluntari a fost adusă de Louis Munteanu, atacantul de 17 ani, punctând în minutul 88 pentru rezultatul final, 2-1 pentru echipa lui Gheorghe Hagi.

Tot în această etapă, un nou jucător U21 a debutat în Liga 1, Sergiu Ciocan la Gaz Metan Mediaș.

FCSB – Gaz Metan 2-0
Au marcat: Coman (66), Man (79)
FCSB: Coman (integralist), Man (integralist), Moruțan (din minutul 46)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Ciocan (titular, 25 de minute), Costea (din minutul 82)

Chindia – Politehnica Iași 2-1
Au marcat: Florea (59), Cherchez (62) / Platini (46)
Chindia: Aioani (integralist), Dumiter (titular, 56 de minute)
Poli Iași: F. Cristea (integralist), Onea (titular, 67 de minute)

Hermannstadt – Dinamo 4-2
Au marcat: Yazalde (15, 86), Dâlbea (69), Viera (77) / Sorescu (50), Perovic (90+1)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Buzan (titular, 55 de minute)
Dinamo: Ciobotariu (integralist), R. Grigore (titular, 38 de minute), Mihaiu (din minutul 81)

Botoșani – CFR Cluj 2-1
Au marcat: Ashkovski (14), M. Roman (71) / Pereira (21)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist)
CFR: Itu (titular, 60 de minute), Pașcanu (integralist), Costache (din minutul 75), Petrila (din minutul 81)

Astra – Universitatea Craiova 1-0
A marcat: Alibec (50)
Astra: Dima (integralist), Simion (titular, 86 de minute)
Craiova: Vlădoiu (integralist), Mihăilă (titular, 69 de minute)

Sepsi – Academica Clinceni 4-0
Au marcat: Ștefănescu (56, 74), Fulop (65), Vașvari (77)
Sepsi: Ștefănescu (integralist), Carnat (titular, 67 de minute)
Academica: Șut (integralist), Merloi (titular, 62 de minute), R. Ion (titular, 74 de minute), Cr. Dumitru (din minutul 74)

Voluntari – Viitorul 1-2
Au marcat: Struna (66) / Rivaldinho (70), Munteanu (88)
Voluntari: Mățan (titular, 64 de minute), I. Gheorghe (titular, 7 minute), Costin (titular, 64 de minute)
Viitorul: Ghiță (integralist), Boboc (integralist), Ciobanu (titular, 71 de minute), Ganea (titular, 45 de minute), Dulca (din minutul 46), Munteanu (din minutul 71)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 20-a Ligii 1, ediția 2019-2020

Portar: Aioani (Chindia)
Fundași: Velisar (Gaz Metan), Opruț (Hermannstadt), Buzan (Hermannstadt), Ciobotariu (Dinamo), R. Grigore (Dinamo), Haruț (Botoșani), Chindriș (Botoșani), Pașcanu (CFR), Dima (Astra), Vlădoiu (Craiova), Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul)
Mijlocași: Moruțan (FCSB), Ciocan (Gaz Metan), Costea (Gaz Metan), F. Cristea (Poli Iași), Onea (Poli Iași), Mihaiu (Dinamo), Itu (CFR), Costache (CFR), Petrila (CFR), Simion (Astra), Mihăilă (Craiova), Carnat (Sepsi), Șut (Academica), Merloi (Academica), R. Ion (Academica), Cr. Dumitru (Academica), Mățan (Voluntari), I. Gheorghe (Voluntari), Costin (Voluntari), Ciobanu (Viitorul), Dulca (Viitorul)
Atacanți: Man (FCSB), Coman (FCSB), Dumiter (Chindia), Ștefănescu (Sepsi), Ganea (Viitorul), Munteanu (Viitorul)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.