Cinci jucători U21 au marcat în etapa aceasta, a doua cea mai productivă a sezonului pentru fotbaliștii tineri.

Runda cu numărul 16 a Ligii 1 a fost una cu reușite importante pentru jucătorii eligibili regulii U21 implementată de Federația Română de Fotbal.

În total, în cele șapte meciuri ale etapei, cinci fotbaliști U21 au reușit să marcheze. Reușitele lor au fost unele extrem de importante și care au adus puncte esențiale echipelor la care evoluează.

Astfel, medieșanul Trif a marcat primul său gol stagional, în întâlnirea cu Dinamo, scor 1-1, reușită care ar fi putut însemna victoria pe terenul alb-roșilor, dacă Salomao nu ar fi egalat pe final. Chiar și așa, Gazul a scos un punct important în deplasare.

În duelul de la Voluntari, dintre echipa gazdă și Viitorul, doi jucători U21 au marcat, Tudorie pentru echipa lui Bergodi și Ghiță pentru constănțeni. Reușita fundașului de la Viitorul a adus toate punctele la Constanța, într-un moment în care trupa lui Hagi evolua în 10 jucători.

De asemenea, Ianis Hagi a avut o contribuție esențială, căpitanul Viitorului oferind ambele assisturi la golurile echipei sale.

La Iași, Dennis Man (foto) a întors soarta partidei în favoarea FCSB-ului, după ce a egalat scorul la 1 și a obținut lovitura de pedeapsă din care roș-albaștrii și-au asigurat victoria. Man a ajuns la 5 goluri marcate în actuala stagiune.

În ultimul meci al rundei, la Botoșani, Lorand Fulop a înscris golul de 2-0 al moldovenilor în duelul cu Craiova, reușita sa făcând practic diferența la final, când Botoșaniul s-a impus cu 2-1.

În total, în această etapă au evoluat 34 de jucători U21, 25 dintre aceștia au fost titular și 14 integraliști.

Dinamo – Gaz Metan 1-1

Salomao (90+4) / Trif  (77)

Dinamo: Sorescu (integralist), Moldoveanu (titular, 45 de minute)

Gaz Metan: Olaru (titular, 72 de minute), Trif (din minutul 72)

Sepsi – Astra 1-0

Tandia (78)

Sepsi: Fl. Ștefan (integralist), Rus (integralist), Drăghici (titular, 36 de minute), Hamed (din minutul 36)

Astra: V. Gheorghe (titular, 73 de minute), Butean (din minutul 73)

Concordia – CFR Cluj 0-1

Djokovic (23)

Concordia: Panait (integralist), Fota (integralist), Deaconu (din minutul 79)

Tudorie (66) / Mladen (21), Ghiță (84)

Voluntari: I. Gheorghe (titular, 85 de minute), Tudorie (integralist)

Viitorul: T. Băluță (titular, 74 de minute / eliminat), I. Hagi (integralist), Drăguș (titular, 69 de minute), Ghiță (din minutul 58)

Poli Iași – FCSB 1-2

Flores (53) / Man (61), Fl. Tănase (77 – pen.)

Poli Iași: Panțîru (titular, 81 de minute), P. Petre (din minutul 81)

FCSB: Nedelcu (integralist), Man (integralist), Fl. Coman (titular, 69 de minute), Moruțan (din minutul 46), D. Benzar (din minutul 84)

FC Botoșani – U Craiova 1948 Club Sportiv

Fabbrini (25), L. Fulop (35) / Mateiu (79)

Botoșani: L. Fulop (integralist), Târșa (din minutul 85)

Craiova: Cicâldău (integralist), Mihăilă (titular, 76 de minute), Burlacu (titular, 62 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 16-a a Ligii 1, ediția 2018-2019

Portar: Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: Fl. Ștefan (Sepsi), Rus (Sepsi), Butean (Astra), Panait (Concordia), Fota (Concordia), Manea (CFR), Ghiță (Viitorul), Panțîru (Poli Iași)

Mijlocași: Sorescu (Dinamo), Olaru (Gaz Metan), Trif (Gaz Metan), Drăghici (Sepsi), Hamed (Sepsi), V. Gheorghe (Astra), Deaconu (Concordia), Carnat (Dunărea), I. Gheorghe (Voluntari), T. Băluță (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), P. Petre (Poli Iași), Nedelcu (FCSB), Moruțan (FCSB), D. Benzar (FCSB), L. Fulop (Botoșani), Târșa (Botoșani), Cicâldău (Craiova), Mihăilă (Craiova)

Atacanți: Moldoveanu (Dinamo), Tudorie (Voluntari), Drăguș (Viitorul), Msan (FCSB), Fl. Coman (FCSB), Burlacu (Craiova)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.