La 17 ani și 4 luni, Louis Munteanu, atacantul celor de la Viitorul, a înscris în premieră în prima divizie.

În primul meci al etapei cu numărul 15 din Liga 1, Viitorul s-a impus clar în fața celor de la Chindia Târgoviște, scor 3-0. Toate reușitele partidei au aparținut unor jucători U21: George Ganea, Radu Boboc și Louis Munteanu.

Munteanu, atacant de 17 ani, a debutat în runda precedentă în Liga 1, iar acum a reușit primul gol la nivelul primei divizii, o execuție superbă în minutele de prelungire ale partidei. Munteanu este primul jucător născut în anul 2002 care reușește să înscrie într-un meci din Liga 1!

În această rundă, în afara celor trei marcatori de la Viitorul, alți trei fotbaliști eligibili regulii implementate de FRF au marcat: Darius Olaru (Gaz Metan Mediaș), Ion Gheorghe (FC Voluntari) și Valentin Mihăilă (Universitatea Craiova).

În total, în această etapă au evoluat 41 de jucători U21, 30 dintre aceștia fiind titulari și 17 integraliști. La Astra Giurgiu ajucat în premieră în Liga 1 un nou fotbalist U21, mijlocașul Dragoș Gheorghe, născut în 1999.

Viitorul – Chindia Târgoviște 3-0
Au marcat: Ganea (7), Boboc (27), L. Munteanu (90+3)
Viitorul:
Boboc (integralist), Ciobanu (integralist), Ganea (titular, 73 de minute), L. Munteanu (din minutul 57), Dulca (din minutul 84)
Chindia: Aioani (integralist), Neciu (titular, 73 de minute), Dumiter (din minutul 79)

Gaz Metan – Hermannstadt 1-1
Au marcat: Olaru (67) / Dumitriu (61)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (integralist), Drăghici (din minutul 64)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Vodă (titular, 54 de minute)

CFR Cluj – Academica 3-0
Au marcat:
Culio (52 – pen.), Traore (69), Deac (71)
CFR: Itu (titular, 32 de minute), Costache (titular, 84 de minute), Petrila (din minutul 84)
Academica: R. Ion (integralist), Șut (titular, 73 de minute), Merloi (din minutul 72), Cr. Dumitru (din minutul 83)

FC Voluntari – Botoșani 1-2
Au marcat:
I. Gheorghe (10) / Miron (66), Simonovski (86 – autogol)
FC Voluntari: I. Gheorghe (integralist), C. Costin (titular, 54 de minute)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist)

FCSB – Sepsi 2-1
Au marcat: Gnohere (56 – pen.), Fl. Tănase (60) / Karanovic (27)
FCSB: Oaidă (integralist), Fl. Coman (Integralist), Man (din minutul 46), Moruțan (din minutul 71)
Sepsi: Kilyen (integralist), Ștefănescu (titular, 71 de minute)

Astra – Politehnica Iași 4-0
Au marcat: Budescu (27, 81), V. Gheorghe (76, 86)
Astra: Dima (integralist), Simion (titular, 51 de minute), Dr. Gheorghe (din minutul 84)
Poli Iași: Târnovanu (integralist), Horșia (titular, 53 de minute), F. Cristea (titular, eliminat în minutul 45+2), Hațiegan (din minutul 77)

Universitatea Craiova – Dinamo 4-1
Au marcat:
Ivanov (20), Ivan (31, 45+1), Mihăilă (86) / Nistor (57)
Craiova: Vlădoiu (titular, 74 de minute), Mihăilă (integralist)
Dinamo: Ciobotariu (integralist), Moldoveanu (titular, 88 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 15-a Ligii 1, ediția 2019-2020
Portari: Aioani (Chindia), Târnovanu (Poli Iași)
Fundași: Boboc (Viitorul), Neciu (Chindia), Velisar (Gaz Metan), Opruț (Hermannstadt), Haruț (Botoșani), Chindriș (Botoșani), Kilyen (Sepsi), Dima (Astra), Vlădoiu (Craiova), Ciobotariu (Dinamo)
Mijlocași: Ciobanu (Viitorul), Dulca (Viitorul), Olaru (Gaz Metan), Drăghici (Gaz Metan), Vodă (Hermannstadt), Itu (CFR), Costache (CFR), Petrila (CFR), R. Ion (Academica), Șut (Academica), Merloi (Academica), Cr. Dumitru (Academica), I. Gheorghe (Voluntari), C. Costin (Voluntari), Oaidă (FCSB), Moruțan (FCSB), Ștefănescu (Sepsi), Simion (Astra), Dr. Gheorghe (Astra), Horșia (Poli Iași), F. Cristea (Poli Iași), Hațiegan (Poli Iași), Mihăilă (Craiova)
Atacanți: Ganea (Viitorul), L. Munteanu (Viitorul), Dumiter (Chindia), Fl. Coman (FCSB), Man (FCSB), Moldoveanu (Dinamo)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.