Nițu de la Universitatea Craiova și Dumiter de la Chindia au înscris în premieră în prima divizie.

Etapa a zecea a Ligii 1 a debutat cu un meci spectaculos, la Mediaș, între Gaz Metan și Universitatea. În final, oltenii s-au impus cu scorul de 3-2, iar drumul spre victorie a fost deschis de un jucător U21, Luis Nițu, care a marcat primul său gol în Liga 1, după ce în etapa precedentă abia debutase în prima divizie.

O altă premieră a fost și reușita lui Ioan Andrei Dumiter, fotbalist U21 care a punctat pentru prima dată în Liga 1, în victoria clară a Chindiei la Botoșani, scor 3-0.

De asemenea, în această rundă, și-au trecut numele pe lista marcatorilor și Nicolae Carnat (Sepsi) și Robert Moldoveanu (Dinamo). Pentru atacantul dinamovist acesta a fost prima reușită a sezonului.

Derby-ul etapei s-a disputat pe Arena Națională, acolo unde FCSB și CFR Cluj au terminat la egalitate, 0-0. Acest meci a însemnat însă debutul la seniori pentru Alex Pașcanu, fundașul naționalei U21 transferat în această vară de CFR Cluj.

În total, în etapa a zecea au evoluat 35 de jucători U21, 30 dintre aceștia fiind titulari și 21 integraliști.

Gaz Metan – Universitatea Craiova 2-3
Cardoso (41), Roșu (89) / Nițu (6), Vătăjelu (42), Cicâldău (57)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (integralist)
Craiova: Mihăilă (integralist), Nițu (titualr, 43 de minute)

Voluntari – Academica Clinceni 1-2
Țâră (77) / Deretti (33), (Dobrescu 49)
Voluntari: Mățan (integralist), I. Gheorghe (integralist)
Academica: Șut (integralist), R. Ion (titular, 76 de minute), Cr. Dumitru (din minutul 67)

Sepsi – Hermannstadt 3-0
Vașvari (31-pen.), Carnat (35), Gál-Andrezly (57)
Sepsi: Kilyen (integralist), Carnat (integralist)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Cordea (titular, 57 de minute)

Astra – Dinamo 3-2
Budescu (49, 66), Crepulja (80) / M. Popescu (16), Moldoveanu (74)
Astra: Dima (integralist), Simion (integralist)
Dinamo: Ciobotariu (integralist), Neicuțescu (titular, 73 de minute), Moldoveanu (din minutul 73)

Botoșani – Chindia 0-3
Dumiter (33), L. Mihai (45+3-pen.), Voduț (77)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist)
Chindia: Aioani (integralist), Neciu (integralist), Dumiter (integralist)

FCSB – CFR 0-0
FCSB: Oaidă (integralist), Fl. Coman (integralist)
CFR: Itu (titular, 66 de minute), Costache (titular, 71 de minute), Pașcanu (din minutul 71)

Viitorul – Politehnica Iași 2-1
Achim (80 – pen.), Rivaldinho (90+1) / Bălan (39 – pen.)
Viitorul: Boboc (integralist), Casap (titular, 59 de minute), Ciobanu (titular, 59 de minute), Ganea (din minutul 64)
Poli Iași: Târnovanu (integralist), Horșia (titular, 67 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 10-a Ligii 1, ediția 2019-2020

Portari: Aioani (Chindia), Târnovanu (Poli Iași)
Fundași: Velisar (Gaz Metan), Kilyen (Sepsi), Opruț (Hermannstadt), Dima (Astra), Ciobotariu (Dinamo), Haruț (Botoșani), Chindriș (Botoșani), Neciu (Chindia), Pașcanu (CFR), Boboc (Viitorul)
Mijlocași: Olaru (Gaz Metan), Mihăilă (Craiova), Nițu (Craiova), Mățan (Voluntari), I. Gheorghe (Voluntari), Șut (Academica), R. Ion (Academica), Cr. Dumitru (Academica), Carnat (Sepsi), Simion (Astra), Neicuțescu (Dinamo), Oaidă (FCSB), Itu (CFR), Costache (CFR), Ciobanu (Viitorul), Casap (Viitorul), Horșia (Poli Iași)
Atacanți: Cordea (Hermannstadt), Moldoveanu (Dinamo), Dumiter (Chindia), Fl. Coman (FCSB), Ganea (Viitorul)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.