Fotbalistul celor de la FCSB a marcat pentru a șaptea oară în actualul sezon și are cu o reușită mai puțin decât Gabi Iancu, cel care conduce topul celor mai buni marcatori din Liga 1.

Florinel Coman este unul dintre cei mai în formă jucători din prima divizie, iar cifrele acestuia dovedesc acest lucru. Coman a reușit să marcheze și în această rundă în victoria roș-albaștrilor de la Botoșani, scor 2-0, cu o execuție foarte frumoasă din lovitură liberă.

Coman a ajuns la 7 goluri în actuala stagiune și luptă la vârful ierarhiei în clasamentul golgheterilor, acolo unde este depășit doar de Gabi Iancu. Coman are și 5 pase de gol oferite colegilor în Liga 1 și prinde podiumul și la acest capitol, acolo unde Nistor este lider cu 8 assisturi.

Un alt jucător U21 care a marcat în această rundă este Darius Olaru, cel care a adus victoria celor de la Gaz Metan în deplasarea de la Sepsi. Olaru a marcat pentru a treia oară în acest sezon.

În total, în etapa a 16-a a Ligii 1 au evoluat 34 de fotbaliști eligibili reguli U21, 30 dintre aceștia fiind titular și 17 integraliști.

Astra – Voluntari 1-0
A marcat: Alibec (19)
Astra: Dima (integralist), Simion (integralist)
Voluntari: Mățan (integralist), I. Gheorghe (integralist)

Hermannstadt – Viitorul 1-1
Au marcat: Debeljuh (45+2) / Achim (14 – pen.)
Hermannstadt: Buzan (integralist), Vodă (titular, 18 minute)
Viitorul: Boboc (integralist), Ciobanu (integralist), Ganea (titular, 54 de minute), L. Munteanu (din minutul 54), Pitu (din minutul 85)

Academica Clinceni – Politehnica Iași 1-0
A marcat: Achim (72)
Academica: Merloi (titular, 73 de minute), R. Ion (titular, 90+2 minute), Cr. Dumitru (din minutul 90+2)
Poli Iași: Târnovanu (integralist), Horșia (titular, 45 de minute), Hațiegan (din minutul 78)

Chindia – Universitatea Craiova 1-1
Au marcat
: Bic (62) / Cicâldău (64)
Chindia: Aioani (integralist), Neciu (titular, 80 de minute), Dumiter (titular, 77 de minute)
Craiova: Vlădoiu (integralist), Mihăilă (titular, 68 de minute)

Botoșani – FCSB 0-2
Au marcat: Fl. Coman (31), Gnohere (74)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist), Andronic (din minutul 84)
FCSB: Man (integralist), Coman (titular, 72 de minute), Moruțan (din minutul 63)

Sepsi – Gaz Metan 0-1
A marcat:
Olaru (83)
Sepsi:
Kilyen (integralist), Carnat (titular, 87 de minute)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (titular, 86 de minute)

Dinamo – CFR Cluj 0-0
Dinamo: Ciobotariu (integralist), Moldoveanu (titular, 76 de minute)
CFR: Costache (integralist), Itu (titular, 45 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 16-a Ligii 1, ediția 2019-2020
Portari: Aioani (Chindia), Târnovanu (Poli Iași)
Fundași: Dima (Astra), Boboc (Viitorul), Neciu (Chindia), Vlădoiu (Craiova), Haruț (Botoșani), Chindriș (Botoșani), Kilyen (Sepsi), Velisar (Gaz Metan), Ciobotariu (Dinamo)
Mijlocași: Simion (Astra), Mățan (Voluntari), I. Gheorghe (Voluntari), Buzan (Hermannstadt), Vodă (Hermannstadt), Ciobanu (Viitorul), Pitu (Viitorul), Merloi (Academica), Cr. Dumitru (Academica), R. Ion (Academica), Horșia (Poli Iași), Hațiegan (Poli Iași), Mihăilă (Craiova), Moruțan (FCSB), Carnat (Sepsi), Olaru (Sepsi), Costache (CFR), Itu (CFR)
Atacanți: Ganea (Viitorul), L. Munteanu (Viitorul), Dumiter (Chindia), Man (FCSB), Coman (FCSB), Moldoveanu (Dinamo)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.