11 echipe mai au şanse de a se califica în play-off-ul eşalonului secund, dar şase dintre ele se vor duela în ultimele trei meciuri ale rundei

Capul de afiş al zilei de sâmbătă a fost meciul dintre FC Petrolul Ploieşti şi CS Mioveni, ultimul al zilei, dar cel mai important prin prisma implicaţiilor în lupta pentru play-off. Niciuna dintre cele două echipe nu îşi permitea paşi greşiţi, victoria fiind singura variantă pentru a mai avea şanse reale la play-off.

Jocul a fost decis de golul unui fost jucător al gazdelor, Ştefan Blănaru, care a marcat cu cinci minute înainte de final. Reuşita acestuia a trimis-o, pentru moment, pe CS Mioveni pe locul 7, dar la egalitate de puncte cu ocupanta ultimului loc de play-off. De partea cealaltă, prahovenii au coborât pe 9 şi mai păstrează şanse teoretice de calificare, depinzând nu doar de rezultatul ultimului meci din sezonul regular, deplasarea la U Cluj, ci şi de jocul rezultatelor din celelalte meciuri rămase de jucat din acest sezon regular.

Ripensia şi Metaloglobus au dat lovitura în prelungiri

Ca o coincidenţă, toate victoriile oaspeţilor din această rundă au avut acelaşi rezultat final, 1-0 pentru vizitatori, două dintre partide – cele de la Slatina şi Slobozia – fiind decise în prelungiri.

Metaloglobus, care s-a prezentat la Slobozia cu 15 jucători, dintre care trei au fost portari, a marcat din penalty prin căpitanul echipei şi golgheterul la zi al eşalonului secund, Ovidiu Herea, ajuns la cota 11.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ PRIMELE ŞAPTE MECIURI AL RUNDEI

Ripensia i-a provocat un nou eşec CSM-ului slătinean, prin reuşita lui Mihai Ene. Eşecul suferit de olteni nu a rămas fără consecinţe, principalul Dinu Todoran demisionând de la conducerea echipei.

La limită s-a impus şi Concordia Chiajna, golul lui Lucian Ion din minutul 57 aducând o gură de oxigen importantă pentru ilfoveni, aflaţi la primul succes după trei egaluri consecutive.

Comuna Recea a făcut set la zero cu CSM Reşiţa

Scorul de până acum al rundei a fost consemnat la Recea, acolo unde nou-promovata a dat recital în faţa reşiţenilor. După o prima repriză cu doar două goluri în poarta lui Cobrea, a urmat dezastrul pentru vizitatori.

Deşi Alin Minteuan a efectuat la pauză toate cele cinci schimbări permise de regulament, un record absolut în eşalonul secund, echipa sa a capotat în faţa maramureşenilor, primind alte patru goluri. Reşiţenii au mai stabilit un record negativ cu acest prilej, suferind cel mai drastic eşec în deplasare de la promovarea lor în Liga 2. Totodată, ca diferenţă de goluri, a fost egalată contraperformanţa de acum aproape un an şi jumătate, când CSM Reşiţa pierdea acasă cu Viitorul Pandurii, scor 1-7.

Un alt rezultat neaşteptat s-a consemnat la Buzău, acolo unde SCM Gloria a remizat cu ultima clasată, Pandurii Lignitul. Penalty-ul transformat de Tucaliuc în prima repriză a fost anulat de şutul de la distanţă al lui Dodoi, golul oaspeţilor venind cu opt minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc.

Ultimele trei meciuri ale rundei sunt decisive pentru calificarea în play-off, în condiţiile în care se vor duela şase dintre cele 11 echipe rămase în cursă.

Iată rezultatele şi programul etapei a 20-a, cu roşu fiind marcate meciurile televizate:

13.03.2021, ora 11:00
CSM Slatina – AFC Ripensia Timișoara 0-1 (0-0)

Mihai Ene (90+3)

ACS Fotbal Comuna Recea – Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița 6-0 (2-0)
Alin Burdeţ (2), Marius Coman (37, 53), Alexandru Mărieş (62), Adrian Micaş (83), Paul Batin (90)

CS Aerostar Bacău – CS Concordia Chiajna 0-1 (0-0)
Lucian Ion (57)

SCM Gloria Buzău – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 1-1 (1-0)
Cosmin Tucaliuc (36 – pen.) / Gabriel Dodoi (82)

AFC Unirea 04 Slobozia – FC Metaloglobus Bucureşti 0-1 (0-0)
Ovidiu Herea (90+1 – pen.)

20.03.2021, ora 12:30
FC Petrolul Ploieşti – CS Mioveni 0-1 (0-0) (foto)

U Craiova 1948 SA – AFC Farul Constanţa

ACS ASU Politehnica Timișoara a stat deoarece AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele s-a retras din campionat