Victoria contra Georgiei a fost și primul meci oficial al selecționerului Ion Marin. În următoarele partide din turneul de calificare disputat în Malta în aceste zile, naționala întâlnește țara gazdă și Israel.

Adina Borodi a deschis scorul pentru România în minutul 37, însă tricolorele au reușit să păstreze avantajul doar 6 minute: Mtskerashvili a egalat în minutul 43 pentru Georgia. Ioana Bălăceanu a înscris golul victoriei pentru România în minutul 60.

Au evoluat pentru România U19: 1. Câmpean – 11. Iancu, 2. Sigheartău, 4. Botojel, 3. Vincze – 7. Bălăceanu (13. Orban ’90), 6. Bumbar, 10. Mirea, 8. Pînzariu (20. Toth ’80) – 9. Mitri (17. Frîncu ’67) – 16. Borodi (cpt)
Rezerve: 12. Șerbănică – 5. Ciontos, 14. Oneț, 15. Bencze, 18. Preda, 19. Egyed
Selecționer: Ion Marin

În celălalt meci al grupei, naționala Israelului a învins Malta cu 1-0. Tricolorele vor juca în următoarea partidă contra Maltei, sâmbătă, 23 octombrie, de la ora 17:00.

Lotul convocat de selecționerul Ion Marin pentru această acțiune:

Portari: Sara Câmpean (U Olimpia Cluj), Ana-Maria Horga (CSȘ Târgoviște), Ana-Maria Șerbănică (Fair Play București)

FundașiAnda Jivan (Politehnica Timișoara), Edvina Ciontoș (Heniu Prundu Bârgăului), Cristina Botojel (U Olimpia Cluj), Simona Sigheartău (U Olimpia Cluj), Vincze Noemi (U Olimpia Cluj), Brigitta Szasz-Bencze (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Kriszta Egyed (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Daiana Oneț (U Olimpia Cluj)

Mijlocași: Aranka Orban (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Florentina Iancu (U Olimpia Cluj), Sonia Bumbar (U Olimpia Cluj), Gyorgyi Toth (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Ioana Bălăceanu (U Olimpia Cluj), Roxana Mirea (U Olimpia Cluj), Andreea Pînzariu (U Olimpia Cluj)

Atacanți: Rita Mitri (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Daniela Preda (Fair Play București), Elena Frîncu (Fair Play București), Adina Borodi (U Olimpia Cluj)

Detalii despre sistemul competițional

Noul format stabilit de UEFA în competițiile de juniori înlocuiește formatul anterior cu grupe de calificare și turneul de elită. S-a păstrat organizarea mini-turneelor, însă echipele împărțite în cele două ligi în funcție de coeficientul UEFA actual vor promova/retrograda în funcție de rezultatele obținute în aceste turnee.

La finalul primei faze se vor stabili echipele care promovează/retrogradează din cele două ligi, înainte de startul fazei a doua, programate în primăvara anului viitor.

Promovare

• Din Liga B în Liga A: câștigătoarele celor șase grupe + cel mai bun loc 2

Retrogradare

• Din Liga A în Liga B: cele șapte echipe care se clasează pe ultimul loc în grupele de calificare

Turneul final al Campionatului European de Fotbal Feminin U19 va avea loc în perioada 27 iunie – 9 iulie 2022, în Republica Cehă.