În perioada 12-19 noiembrie, naționala U18, pregătită de Ion Marin, a efectuat un stagiu de pregătire la București, unde a disputat și două partide amicale împotriva reprezentativei similare a Italiei.

Programul meciurilor este următorul:

• Joi, 16 noiembrie: România – Italia 1-3 – REZUMAT VIDEO
  • Duminică, 19 noiembrie: România – Italia 2-2

Ambele partide s-au disputat pe stadionul Concordia din Chiajna și au fost transmise live pe www.frf.tv!

În cel de-al doilea meci, disputat astăzi, România și Italia au încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce la pauză rezultatul era 0-0. Italienii au deschis scorul în minutul 51 prin Spinacce, România reușind egalarea prin Luca Szimionaș 10 minute mai târziu. Oaspeții au trecut din nou în avantaj în minutul 71, după reușia lui Bonanomi, Ianis Tarbă stabilind rezultatul final cu 3 minute înaintea finalului, la capătul unei acțiuni personale.

ROMÂNIA U18 – ITALIA U18 2-2

Au marcat: Szimionaș (61′), Tarbă (87′)/ Spinacce (51′), Bonanomi (71′)

ROMÂNIA: 12. Munteanu (1. Sandu 46′)- 3. Fălcușan-cpt., 15. Ureche, 4. Shehait – 11. Păcuraru, 6. Marin, 16. Băsceanu (7. Tarbă 46′), 18. Szimionaș (10. Florea 82′) – 2. Chinteș (13. Cercel 82′), 9. Vermeșan (19. Vescan-Kodor 46′), 5. Călugăr (8. Matei 33′)

Selecționer: Ion Marin

Rerzerve: 23. Găgeatu – 14. Brumă, 17. Ciupei, 20. Lăpădătescu, 21. Maeschi, 22. Cepoi

ITALIA: 12. Mascardi – 19. Ventre, 15. Plaia, 23. Bassino, 13. Simonetto (2. Bakoune 82′) – 14. Deli (21. Fiorini 90’+3), 8. Riccio-cpt., 16. Bonanomi (17. Scotti 82′) – 20. De Pieri (9. Fini 46′), 10. Carfora (7. Crapisto 66′), 11. Ravaglioli (18. Spinacce 46′)

Selecționer: Daniele Franceschini

Rezerve: 1. Martinelli – 5. Sadotti, 6. Ramaj

Lotul convocat de selecționerul Ion Marin pentru această acțiune:

Portari: Rafael Munteanu (Farul Constanța), Codruț Sandu (ACS LPS HD Clinceni), Yanis Găgeatu (ACSO Filiași)

Fundași: Alin Chinteș (Universitatea Cluj), Ionuț Cercel (Farul Constanța), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Alexandru Ureche (AFK Csikszereda), Matei Marin (CSA Steaua), Hussein Shehait (CSA Steaua), Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj), Mario Brumă (CSA Steaua)

Mijlocași: David Păcuraru (Farul Constanța), Rareș Maeschi (ACS Sport Team București), Paul Ciupei (CFR Cluj), Robert Lăpădătescu (Universitatea Craiova), Răzvan Florea (CSA Steaua), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), David Matei (CSA Steaua), Luca Băsceanu (Farul Constanța), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), Octavian Cepoi (FC Rapid 1923)

Atacanți: Jason Vescan-Kodor (Lecce / Italia), Ioan Vermeșan (Hellas Verona / Italia)