În perioada 4-10 noiembrie, selecționata Under 15 a României a efectuat un stagiu de pregătire la CNAMF Buftea, în care a disputat și două meciuri amicale împotriva reprezentativei similare a Bulgariei.

Tricolorii s-au impus în ambele partide; după victoria cu 2-1 din primul meci, România a câștigat cu 1-0 și ce-a de-a doua partidă, grație golului marcat de Luca Albu.

În primul meci, tricolorii au deschis scorul prin Matei Țicală în minutul 10, acesta fiind și rezultatul la pauză. În cea de-a doua repriză, deși au rămas în inferioritate numerică după ce Blagoev a fost eliminat în minutul 55, bulgarii au restabilit egalitatea la faza imediat următoare prin Georgiev. Scorul final a fost stabilit de Ploscar în minutul 76, cu un șut de la distanță ce l-a luat prin surprindere pe portarul oaspeților.

ROMÂNIA U15 – BULGARIA U15 1-0
A marcat: Albu ’46

ROMÂNIA U15: 12. R. Fuleki – 13. Neamțu (2. Tentiuc ’69), 14. Plugaru (15. Dăncuș ’69), 4. Duță, 3. Pambuca (16. Filea ’55) – 18. Rus (6. Ploscar ’32), 17. Zahan-cpt. (5. Miloiu ’55), 19. Albu – 20. Mănăilă (11. Goncear ’62), 22. Mihalache (9. Țicală ’41), 21. S. Fuleki (7. Marincean ’63). Selecționer: Victor Ene
Rezerve: 1. Coșa

BULGARIA U15: 12. Ganchev (1. Damyanov ’41) – 22. Kanev (2. Bayrakov ’41), 3. Vi. Ivanov, 20. Todorov (5. S. Ivanov ’41), 4. Lazarov (18. Stoykov ’62) – 16. Vutov (8. Durolari ’41), 7. Angelov (11. Va. Ivanov ’62), 6. Georgiev (21. Neshev ’78) – 17. Andreev (19. Blagoev ’67), 9. Yordanov-cpt., 14. Marinov. Selecționer: Vladislav Vutov
Rezerve: 10. Andonov, 13. Dobrev, 15. Gochev, 24. Kalchev

Programul meciurilor:

• 8 noiembrie, ROMÂNIA U15 – BULGARIA U15 2-1 – REZUMAT VIDEO
  • 10 noiembrie, ROMÂNIA U15 – BULGARIA U15 1-0

În primul meci dintre cele două naționale, jucat miercuri, 8 noiembrie, România s-a impus cu 2-1. Tricolorii au deschis scorul prin Matei Țicală în minutul 10, acesta fiind și rezultatul la pauză. În cea de-a doua repriză, deși au rămas în inferioritate numerică după ce Blagoev a fost eliminat în minutul 55, bulgarii au restabilit egalitatea la faza imediat următoare prin Georgiev. Scorul final a fost stabilit de Ploscar în minutul 76, cu un șut de la distanță ce l-a luat prin surprindere pe portarul oaspeților.