După ce ultima rundă a play-out-ului a doborât de două ori recordul pentru cel mai tânăr jucător care a evoluat în Liga 2, finalul play-off-ului a adus o performanţă unică, ACS Petrolul 52 oferindu-i debutul lui Mario Ioniţă, la nici două luni după ce a împlinit 15 ani!

Deja promovată în Liga 1, ACS Petrolul 52 a decis ca în ultima etapă a play-off-ului să le ofere mai multor jucători primul meci în tricoul echipei în actuala ediţie de campionat. Dacă Moroz, Sabău şi Tolea, toţi transferaţi în 2022 la echipă, au fost titulari în meciul cu Unirea Slobozia, în schimb trei juniori under 17 au primit botezul debutului într-un meci oficial de seniori în repriza secundă.

Primul intrat dintre cei trei a fost Mihnea Rădulescu (2005), trimis pe teren în minutul 73, în locul lui Şaim Tudor, pentru ca zece minute mai târziu să le vină rândul lui Albert Dima (2005) şi Mario Ioniţă (2007). Cu acest prilej, ultimul a stabilit două recorduri absolute pentru competiţia Liga 2 Casa Pariurilor: cel mai tânăr jucător care a evoluat în sezonul 2021-2022 şi primul jucător născut în 2007 care a evoluat într-un meci în întreaga istorie a eşalonului secund!

Internaţionalul U15 al Petrolului a debutat la 15 ani şi nici 2 luni

2022 a fost un an de neuitat pentru tânărul junior al prahovenilor, care a împlinit 15 ani pe 17 martie. Luna ianuarie i-a adus convocarea la seniori, fiind prezent la reunirea echipei mari, alături de care a efectuat o bună parte din pregătirea de iarnă.

A urmat luna aprilie, când Mario Alexandru Ioniţă a fost convocat în premieră la naţionala Under 15 a României pentru o acţiune oficială, participând la Torneo delle Nazioni, disputat în Italia. Nefolosit în primul meci al României la turneu, Mario Ioniţă a debutat sub tricolor cu gol, marcând în egalul cu echipa similară a Mexicului, scor 2-2. Mijlocaşul prahovenilor a mai evoluat după aceea atât contra Norvegiei, cât şi contra Angliei, intrând de fiecare dată pe parcursul meciurilor.

În mai a urmat convocarea în lotul pentru ultimul meci oficial disputat de ACS Petrolul 52 în eşalonul secund, iar în minutul 83 al partidei de la Slobozia (foto) a intrat în locul lui Prejmerean spulberând recordul pentru cel mai tânăr jucător care a evoluat în acestă ediţie de campionat cu jumătate de an!

Vechea performanţă i-a aparţinut lui Alexandru Micşa de la Ripensia şi era de 15 ani, 8 luni şi 12 zile, fiind stabilită pe 7 mai, în ultima rundă a play-off-ului. Însă Mario Ioniţă a coborât ştacheta la 15 ani, 1 lună şi 28 de zile, iar recordul său nu mai poate fi doborât în condiţiile în care din sezonul 2021-2022 a mai rămas de disputat doar returul meciului de baraj pentru evitarea retrogradării dintre Fotbal Club Braşov şi Politehnica Timişoara. Ţinând cont de miza meciului, pare greu de crezut că vreuna dintre echipe va trimite în teren un junior născut în 2007, mai tânăr de cât Mario Ioniţă.

Dacă nu va mai avea loc nicio schimbare, sezonul 2021-2022 al eşalonului secund se va încheia cu şase jucători care au avut toţi între 15 şi 16 ani la momentul debutului: