© FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Joi, 16 martie, de la ora 18:00, prima etapă a play-off-ului debutează cu duelul dintre CSA Steaua și Unirea Dej. Toate cele 3 partide din play-off din această rundă vor fi transmise live pe canalele DigiSport, PrimaSport și OrangeSport

Sezonul regular al ligii secunde s-a încheiat oficial duminică, 12 martie, toate cele 10 partide fiind programate la ora 13:00. CSA Steaua, Politehnica Iași și Oțelul Galați erau deja sigure de prezența în play-off, ultimele 3 echipe calificate urmând să se decidă între Unirea Dej, Unirea Slobozia, Dinamo, Gloria Buzău, Concordia Chiajna și FC Brașov.

5/6 echipe au fost pe loc de play-off pe parcursul celor 90 de minute

Iată cum a evoluat, în timp real, clasamentul play-off-ului pe parcursul ultimelor 90 de minute din sezonul regular:

Minutul 29: Unirea Slobozia deschide scorul în partida cu FC Brașov

Clasament: 4. Unirea Slobozia 33p. 5. Unirea Dej 32p. 6. Gloria Buzău 31p.

Minutul 34: Unirea Dej deschide scorul, Unirea Slobozia este egalată

Clasament: 4. Unirea Dej 34p. 5. Gloria Buzău 31p. 6. Dinamo 31p.

Minutul 45: Dinamo deschide scorul în partida cu Politehnica Timișoara de pe teren propriu

Clasament: 4. Unirea Dej 34p. 5. Dinamo 33p. 6. Gloria Buzău 31p.

Minutul 45+2: Minaur Baia Mare deschide scorul în partida cu Gloria Buzău

Clasament: 4. Unirea Dej 34p. 5. Dinamo 33p. 6. Unirea Slobozia 31p.

Minutul 57: CSM Slatina o egalează pe Unirea Dej

Clasament: 4. Dinamo 33p. 5. Unirea Dej 32p. 6. Unirea Slobozia 31p.

Minutul 66: FC Brașov este în avantaj în partida cu Unirea Slobozia

Clasament: 4. Dinamo 33p. 5. Unirea Dej 32p. 6. FC Brașov 30p.

Minutul 78: Unirea Slobozia restabilește egalitatea

Minutul 79: Gloria Buzău egalează la Baia Mare

Clasament: 4. Dinamo 33p. 5. Unirea  Dej 32p. 6. Gloria Buzău 31p.

Minutul 82: Politehnica Timișoara egalează situația în partida cu Dinamo

Clasament: 4. Unirea Dej 32p. 5. Gloria Buzău 31p. 6. Dinamo 31p.

Cu 29 de puncte în clasament și ajutată de rezultate, Concordia Chiajna trebuia să câștige în deplasarea de la Metaloglobus pentru a merge în play-off. Bucureștenii s-au impus însă cu 2-1 și echipa antrenată de Eugen Trică va juca în play-out în acest sezon.

Unirea Dej revine pentru a doua oară în acest sezon pe stadionul Steaua

Cele două echipe care deschid astăzi prima etapă din play-off s-au întâlnit în epilogul etapei a 13-a a sezonului regular, bucureștenii câștigând acel meci cu scorul de 2-0. A fost un duel decis însă pe final de joc, golurile venind în minutele 78 și 89 și au purtat semnătura lui Adrian Popa, respectiv Rareș Enceanu.

De la reluarea campionatului, CSA Steaua a obținut 7 puncte în cele 3 meciuri, după ce a încheiat la egalitate, scor 2-2 cu Unirea Slobozia, și a câștigat partidele cu Minaur Baia Mare, scor 3-0, și Ripensia Timișoara, scor 2-0. De cealaltă parte, Unirea Dej a obținut 5 puncte din 9 posibile, învingând în prima etapă de la reluarea campionatului Ripensia, scor 2-1, golul victoriei venind în finalul partidei, și remizând cu Metaloglobus pe teren propriu și cu CSM Slatina în deplasare, scor 1-1 în ambele meciuri.

Cele două echipe dau și cei mai buni marcatori ai acestui sezon, Bogdan Chipirliu (CSA Steaua) conducând clasamentul golgheterilor cu 12 goluri, în timp ce Angelo Cocian (Unirea Dej) ocupă cea de-a doua treaptă a podiumului cu 9 reușite.

Prima etapă din play-out este programată sâmbătă, 18 martie

Odată cu încheierea sezonului regular, au fost stabilite și cele două grupe de play-out în care echipele vor lupta pentru salvarea de la retrogradare. Unirea Slobozia nu a reușit să câștige partida de pe propriul teren cu FC Brașov și a încheiat sezonul regular cu 31 de puncte, la egalitate cu Gloria Buzău și Dinamo însă cu dezavantajul meciurilor directe cu cele două și va juca în acest sezon în playout.

5. Metaloglobus București 21p.
  6. Minaur Baia Mare 16p.