© FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Vineri, 22 septembrie, a început etapa a 7-a a sezonului Liga 2 Casa Pariurilor, cu duelul dintre CSC 1599 Șelimbăr și Gloria Buzău.

Șelimbăr s-a impus cu 2-1 și continuă să conducă în clasament, având 6 victorii și un egal în primele 7 runde ale sezonului, un parcurs aproape perfect pentru formația pregătită de Claudiu Niculescu!

Etapa a continuat sâmbătă, 23 septembrie, cu 7 partide disputate, 2 dintre acestea fiind transmise în exclusivitate de www.frf.tv!

Metaloglobus a reușit una dintre surprizele rundei, câștigând partida cu Ceahlăul Piatra Neamț, scor 2-1.

Nemțenii au condus încă din minutul 13, după golul lui Matei Moraru, dar s-au văzut egalați cu un minut înainte de pauză după golul lui Honciu. Golul care a trimis toate punctele în contul celor de la Metaloglobus a venit în minutul 88 și i-a aparținut lui Huiban. A fost primul succes al stagiunii pentru bucureșteni, care mai înregistraseră 3 egaluri și 3 înfrângeri.

Într-o altă partidă transmisă de FRF.tv, CS Tunari a reușit de asemenea primul succes al stagiunii, 1-0 cu AFK Csikszereda.

Unicul gol al partidei s-a marcat în prima repriză, Gabriel Plumbuitu fiind autorul. Cu acest succes, CS Tunari face 4 puncte, dar rămâne pe penultima poziție în clasament. În această rundă, Tunariul a avut un antrenor nou pe bancă după plecarea lui Florin Stângă la finalul etapei precedente. Pe banca tehnică a echipei s-a aflat Alin Ilin.

Revenire spectaculoasă pentru CSM Reșița

Meci cu 5 goluri la Reșița, între formația locală și Concordia Chiajna. CSM Reșița a deschis scorul în minutul 14 prin Andrei Burlacu, dar ilfovenii au egalat până la pauză prin Romario Moise. Concordia a trecut chiar în avantaj pe tabelă după golul lui Adrian Bălan din minutul 72 și părea că va păstra toate cele 3 puncte, însă finalul a fost unul cu adevărat spectaculos. În cel de-al doilea minut al prelungirilor, Alin Dudea a adus egalarea pentru formația din Reșița, golul victoriei venind în al 7-lea minut de prelungiri, fiind semnat de Ciprian Rus. Cele două formații se află acum la egalitate de puncte în clasament, ambele contabilizând câte 8 puncte.

Viitorul Pandurii câștigă în fața Corvinului

Runda a 7-a a adus și prima înfrângere a Corvinului în campionat, lucru cu care hunedorenii nu s-au mai întâlnit de o bună perioadă de timp. La Târgu Jiu, Alexandru Gîrbiță a deschis scorul pentru gazde în minutul 10 al partidei. Corvinul a restabilit egalitatea până la pauză prin Marius Chindriș, dar Viitorul Pandurii nu s-a mulțumit cu un singur punct din această partidă, reușind să mai puncteze odată, de această dată prin Denis Brînzan. Un al doilea succes consecutiv pentru gorjeni, care urcă pe locul 10, cu 10 puncte. Corvinul rămâne pe locul 3, însă distanța față de CSC 1599 Șelimbăr crește la 5 puncte.

Victorii cu 4-0 pentru Chindia și Argeș

Cele două formații retrogradate din prima ligă la finele sezonului trecut par să își fi intrat în cele din urmă în formă, reușind să se impună categoric în partidele disputate ieri. Chindia a trecut cu 4-0 de CSC Dumbrăvița, fiind primul succes consemnat pe noua arenă din Târgoviște! Alberto Călin, Mustapha Jah, Alin Boțogan și Robert Moldoveanu au marcat golurile formației antrenate de Vasile Miriuță.

Campionii FC Argeș a spart gheața și în deplasare în acest sezon, reușind să treacă de CSM Alexandria cu 4-0. Turda, Angelov, Haită și Pîrvu au marcat golurile argeșenilor în victoria de la Alexandria, victorie ce îi trimite pe locul 8 în clasament, cu 10 puncte.

A fost victorie și pentru cealaltă reprezentantă a județului Argeș, CS Mioveni trecând cu 3-1 de codașa Progresul Spartac. Gutea, Bolohan și Bănaru au marcat golurile argeșenilor, Chirițoiu punctând pentru formația din București, care încheie etapa cu un singur punct în clasament.