© FOTO:Petronel Tudor/SPORT PICTURES

Luni, 27 februarie, etapa a 17-a a sezonului regular s-a încheiat oficial cu duelul dintre Dinamo și Unirea Constanța. Formația pregătită de Ovidiu Burcă a trecut fără probleme de Unirea, echipă schimbată total față de ultima etapă jucată anul trecut, câștigând cu 6-0.

Cu acest succes, Dinamo urcă până pe locul 6 în clasament, loc de play-off, le egalitate cu Gloria Buzău, dar cu un golaveraj superior. Cu toate acestea, la finalul sezonului regular, principalul criteriu de departajare este meciul direct, lucru ce îi dezavantajează pe dinamoviști. Gloria Buzău s-a impus în duelul direct din etapa a 7-a, scor 2-1, astfel că buzoienii sunt avantajați în cazul în care cele două formații încheie prima parte a campionatului la egalitate.

În ultimele 2 etape rămase, Dinamo va mai juca în deplasare cu CSC 1599 Șelimbăr, sâmbătă, 4 martie, ora 12:00, în direct pe DigiSport, PrimaSport, OrangeSport, și pe teren propriu cu Politehnica Timișoara. De cealaltă parte, Gloria va mai juca împotriva Unirii Slobozia, marți, 7 martie, ora 19:00, în direct pe DigiSport, PrimaSport, OrangeSport, pe teren propriu, și va încheia sezonul regular la Baia Mare.

CSA Steaua și Politehnica Iași, primele calificate în play-off

Avem, cu 2 runde înaintea finalului sezonului regular, primele cunoscute pe tabloul play-off-ului în acest sezon. Deși nu a reușit să se impună în duelul de la Slobozia, CSA Steaua bifează cea de-a doua prezență consecutivă între primele 6 formații din campionat, după reușita din sezonul precedent. Deși mai aveau nevoie de 2 puncte pentru a fi siguri, rezultatul de egalitate dintre AFK Csikszereda și Progresul Spartac a făcut ca distanța până la locul 7 să fie de 8 puncte, cu 2 etape rămase de disputat. De cealaltă parte, Politehnica Iași s-a impus cu un categoric 4-1 pe teren propriu în fața formației CSC 1599 Șelimbăr, pregătită de fostul antrenor al ieșenilor, Claudiu Niculescu, și a egalat la puncte liderul campionatului, CSA Steaua. Grație acestui succes, profitând și de remiza ciucanilor de pe teren propriu, formația pregătită de Leo Grozavu obține, cu 2 etape înaitea finalului sezonului regular, calificarea în play-off.

În următoarea rundă, Politehnica Iași se va deplasa la Timișoara, pentru duelul cu Poli. Acesta este programat sâmbătă, 4 martie, de la ora 14:30. CSA Steaua urmează să întâlnească pe teren propriu Minaur Baia Mare, partida fiind programată duminică, 5 martie, de la ora 11:00. Ambele partide vor putea fi urmărite live pe DigiSport, PrimaSport și OrangeSport.

Unirea Dej face un pas important către play-off

Golul marcat de tânărul jucător al Unirii Dej, David Maftei, în minutul 90 al partidei cu Ripensia poate cântări decisiv în alcătuirea finală a clasamentului. Grație acestui succes, formația pregătită de Dragoș Militaru face 30 de puncte și ocupă locul 5 în clasament, la egalitate cu echipa de pe locul 4, Unirea Slobozia. În următoarea etapă, Unirea primește pe teren propriu vizita celor de la Metaloglobus, formație ce vine după un rezultat de egalitate, 0-0 cu Viitorul Pandurii.

FC Brașov salvează un punct la ultima fază a jocului

Zoran Mitrov a reușit să puncteze pentru brașoveni în minutul 90+4 al partidei cu Gloria Buzău și FC Brașov continuă să spere pe acest final de sezon regular la o posibilă calificare în play-off. Adversari în ultimele două runde le vor fi Unirea Constanța și Unirea Slobozia. Duelul cu ialomițenii din ultima etapă a sezonului regular poate influența decisiv alcătuirea finală în partea superioară a clasamentului. De cealaltă parte, adversara brașovenilor, Gloria Buzău, a ratat șansa de a se desprinde în clasament și încheie etapa în afara locurilor ce asigură prezența în play-off, la egalitate de puncte cu Dinamo. Pe buzoieni îi așteaptă în următoarea etapă duelul din deplasare cu Unirea Slobozia, în epilogul etapei a 18-a. Partida este programată marți, 7 martie, de la ora 19:00 și va putea fi urmărită live pe DigiSport, PrimaSport și OrangeSport.

Remiză pentru Oțelul în fața celor de la CSM Slatina

Gălățenii nu au reușit să treacă de cea mai bună apărare din acest sezon, încheind cu scor alb primul duel din 2023. A fost cea de-a opta remiză stagională pentru echipa antrenată de Daniel Oprescu, fiind lideră la acest capitol. În următoarea etapă, CSM Slatina va întâlni Viitorul Pandurii, formație care până la startul acestei runde nu avea nicio remiză în campionat. De cealaltă parte, elevii lui Dorinel Munteanu vor juca cu AFK Csikszereda, meci ce le poate garanta calificarea în play-off! Acesta va fi meciul de deschidere al etapei a 18-a și se va juca vineri, 3 martie, de la ora 17:00. Partida va putea fi urmărită live pe DigiSport, PrimaSport și OrangeSport.

Doar egal pentru Csikszereda în duelul cu Progresul Spartac

Ciucanii conduceau cu 2-0 încă din minutul 36 și păreau siguri de toate cele 3 puncte din partida cu nou-promovata Progresul Spartac. Bucureștenii nu au renunțat la luptă și au reușit să marcheze 2 goluri până la finalul partidei, câte unul în prelungirile fiecărei reprize, salvând astfel un punct. În urma acestei remize, AFK Csikszereda rămâne în afara locurilor de play-off, în timp ce Progresul Spartac urcă o poziție în clasament, până pe locul 17, dar se află în continuare pe loc retrogradabil. Formația din Miercurea Ciuc va deschide etapa a 18-a vineri, 3 martie, de la ora 17:00 cu partida de la Galați în compania Oțelului, meci decisiv în ecuația calificării în play-off pentru ambele formații.

CSC Dumbrăvița se impune în duelul local cu Politehnica Timișoara

Nou-promovata s-a întărit serios în această pauză competițională, iar rezultatul a fost vizibil încă de la primul meci oficial din acest an. Aceștia au trecut cu 3-1 de Politehnica Timișoara și sunt singura formație din a doua jumătate a clasamentului ce a reușit să se impună în această etapă! Până la finalul sezonului regular, bănățenii vor mai evolua împotriva Progresului Spartac și a Oțelului Galați.

17. Progresul Spartac 16p.
  18. Minaur Baia Mare 15p.