© FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Marți, 24 octombrie, a avut loc ultimul meci al rundei a 10-a din Liga 2 Casa Pariurilor, între Campionii FC Argeș și CSM Slatina, încheiat la egalitate, scor 1-1.

Cătălin Doman a deschis scorul în minutul 57 pentru CSM Slatina, golul egalizator al celor de la Argeș venind în minutul 90+4, fiind semnat de Patrick Dulcea. Acesta a fost și debutul într-o partidă oficială pe banca tehnică a piteștenilor pentru Eugen Neagoe, sosit în locul lui Eugen Beza.

Slobozia își mărește avansul în fruntea clasamentului

Ialomițenii s-au impus și în această etapă, 1-0 pe teren propriu cu CSA Steaua, și, profitând de remiza albă a celor de la Șelimbăr, 0-0 cu Ceahlăul Piatra Neamț, are acum 3 puncte avans față de locul secund, ocupat de sibieni, și 6 puncte avans față de cele trei formații cu 18 puncte, CSC Dumbrăvița, Gloria Buzău și Corvinul Hunedoara, care ocupă pozițiile 3-5.

Doar egal pentru Șelimbăr la Piatra Neamț

După cum aminteam mai devreme, CSC 1599 Șelimbăr a remizat în debutul rundei a 10-a, 0-0 în deplasarea de la Piatra Neamț, și este acum la 3 puncte în spatele Unirii Slobozia. După startul bun sezon, formația pregătită de Claudiu Niculescu a înregistrat o singură victorie în ultimele 5 partide de campionat. În următoarea rundă, Șelimbăr o va întâlni pe teren propriu pe CSC Dumbrăvița.

Concordia se apropie de zona locurilor de play-off

Ilfovenii au reușit un succes important în această rundă, 1-0 pe teren propriu în fața Gloriei Buzău, și încheie etapa pe locul 7 în clasament, cu 15 puncte, cu unul mai puțin decât ocupanta locului 6, CS Mioveni. Eșecul de pe terenul Concordiei îi face pe buzoieni să rateze șansa de a fi la egalitate de puncte cu CSC Șelimbăr, făcând în același timp lupta pentru locurile de play-off una strânsă, trei formații având același număr de puncte, 18, în partea superioară a clasamentului.

Revelația Dumbrăvița continuă să surprindă

Timișenii încheie etapa pe podium, locul al 3-lea cu 18 puncte, la egalitate cu Gloria Buzău și Corvinul, dar cu avantajul golaverajului de partea lor. Aceștia au trecut cu 2-0 în această rundă de CSM Alexandria și ajung la 5 victorii în ultimele 7 etape de campionat! Singurul eșec din această serie a fost cel de pe terenul Chindiei, scor 0-4.

Un nou succes în campionat pentru Csikszereda

După startul sub așteptări de campionat, AFK Csikszereda pare să fi intrat pe un trend ascendent în ceea ce privește evoluția jocului, ciucanii reușind a doua victorie în ultimele trei etape. Aceștia s-au impus pe teren propriu în fața Unirii Dej, scor 1-0, același rezultat cu care o învingeau și pe Chindia Târgoviște acum două etape, tot pe teren propriu. De altfel, toate cele trei victorii ale ciucanilor au fost înregistrate pe teren propriu, cel de-al treilea succes fiind consemnat în a doua etapă, în fața celor de la Progresul Spartac, scor 3-0.

Corvinul se impune în duelul cu Chindia

Hunedorenii reușesc un nou succes în campionat după trei etape în care nu au cucerit decât un punct. Aceștia au câștigat partida cu Chindia Târgoviște, scor 2-1, și încheie runda la egalitate de puncte cu Gloria Buzău și CSC Dumbrăvița. Pentru formația pregătită de Florin Maxim urmează duelul cu Metaloglobus București, în deplasare. Bucureștenii sunt neînvinși în ultimele patru runde, formația antrenată de Ianis Zicu câștigând partida cu Progresul Spartac din această etapă în prelungiri, după ce Dragoș Huiban a marcat golul victoriei în minutul 90+3!

Viitorul Pandurii ajunge la 7 meciuri fără înfrângere

De departe, una dintre cele mai în formă echipe în acest sezon este Viitorul Pandurii. Gorjenii s-au impus în fața celor de la CS Mioveni, scor 1-0, și ajung astfel la 7 partide consecutive fără înfrângere în campionat. În cele 10 etape scurse, Viitorul Pandurii are un singur eșec, în fața Ceahlăului, aceștia contabilizând și 3 victorii, în timp ce alte 6 partide s-au încheiat la egalitate.