Astăzi, 3 noiembrie, începe etapa cu numărul 13 a sezonului regular din Liga 2 Casa Pariurilor. 4 partide din această etapă vor fi transmise în direct pe Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport, în vreme ce duelul dintre CSC Dumbrăvița și Politehnica Iași poate fi urmărit în exclusivitate pe platforma FRF.tv, acolo unde pot fi urmărite de către românii de afară meciurile pe care le vor disputa Dinamo și Steaua în această rundă.

Ultimul, și singurul duel oficial dintre cele două echipe a avut loc în sezonul 2018/2019, în optimile Cupei României. La acel moment, AFK Csikszereda se afla în Liga a 3-a, în vreme ce Dinamo juca în prima ligă. Atunci, ciucanii au reușit să elimine Dinamo la loviturile de departajare după ce, la finalul celor 90 de minute, scorul era egal, 2-2. Csikszereda a deschis scorul în minutul 47 prin Adrian Majzik, scorul devenind 2-0 după doar 5 minute, după reușita lui Szilard Magyari. Dan Nistor, cu o dublă semnată în minutele 54 și 58, a restabilit egalitatea pe tabelă și partida a intrat în prelungiri. Mihai Neicuțescu a adus-o pe Dinamo pentru prima oară în avantaj cu reușita sa din minutul 110, dar nu avea să fie ultimul gol din acest meci. În minutul 114, Istvan Berde reușea egalarea și partida se îndrepta către loviturile de departajare. A urmat o serie de 10 serii de penalty-uri la finalul cărora AFK Csikszereda s-a impus cu 6-5 și reușea calificarea în sferturile de finală ale competiției!

Niciunul din jucătorii care au evolutat în acel meci pentru Dinamo nu se mai regăsește în lotul formației în acest sezon. În schimb, AFK Csikszereda are în componență 3 fotbaliști care au întâlnit formația bucureșteană în meciul din Cupa României de acum 4 ani. Este vorba de Attila Csuros, Soufiane Jebari și Szilard Vereș.

Înaintea startului etapei, AFK Csikszereda se află pe locul 5 în clasament, cu 21 de puncte. Ultima partidă jucată în campionat, împotriva celor de la Politehnica Iași, s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. Dinamo începe etapa de pe locul 11, cu 17 puncte. Ultimul meci al dinamoviștilor din campionat s-a încheiat de asemenea cu o remiză albă, adversarul lor fiind CSM Slatina.

Derby pentru primul loc pe stadionul Steaua

CSA Steaua și Unirea Dej, ocupantele primelor două locuri în clasament, se întâlnesc luni, 7 noiembrie, pe stadionul „Steaua” din București, în derby-ul rundei a 13-a. Cele două formații sunt cele mai în formă echipe de la startul sezonului, poziția în clasament și cifrele din spatele rezultatelor fiind cel mai convingător argument:

• cele mai multe victorii în campionat (CSA Steaua – 8 / Unirea Dej – 7);
  • peste 20 de goluri marcate (CSA Steaua – 26 / Unirea Dej – 22);
  • cei mai buni marcatori (Bogdan Chipirliu – 11 goluri / Angelo Cocian – 8 goluri).

În runda precedentă, Unirea Dej a recuperat un punct din distanța față de primul loc după ce a încheiat la egalitate partida cu Concordia Chiajna, scor 1-1, și CSA Steaua a pierdut în deplasare la Viitorul Pandurii, scor 3-4.

Un nou duel tare pentru Oțelul Galați

Gălățenii continuă seria meciurilor tari începută în etapa a 9-a, în această rundă urmând să întâlnească ocupanta locului 4, Unirea Slobozia. Oțelul a reușit o singură victorie în aceste 4 etape, 1-0 pe teren propriu cu Concordia Chiajna. În rest, aceștia au pierdut în deplasările de la Unirea Dej și CSA Steaua, și au încheiat la egalitate, scor 1-1, partida cu Gloria Buzău din etapa precedentă. Ialomițenii, antrenați de Costel Enache, se află pe locul 3 la startul acestei runde, cu 22 de puncte, la egalitate cu Oțelul însă cu un golaveraj mai bun față de adversarii direcți. În ultima etapă, Unirea Slobozia a trecut cu scorul de 4-1 de Progresul Spartac, fiind pentru a 2-a oară în acest sezon când ialomițenii punctează de 4 ori într-un meci, după 4-2 cu CSC Dumbrăvița.

Derby timișorean în runda cu numărul 13

Rămâne de văzut pentru care dintre formațiile timișorene, Ripensia sau Politehnica, etapa a 13-a va fi una cu ghinion. Cele două echipe se află partea a doua a clasamentului înainte de startul rundei, Politehnica Timișoara ocupând locul 19, penutlimul în clasament, cu doar 9 puncte, în timp ce Ripensia se află pe poziția a 16-a, cu 12 puncte. În ciuda pozițiilor din clasament, atât Ripensia, cât și Politehnica se află într-o formă bună în campionat. Poli are 3 remize consecutive, în timp ce Ripensia are 2 victorii și un egal în ultimele 4 runde.

În duelul din sezonul precedent, jucat în etapa a 11-a a sezonului regular, Ripensia s-a impus cu scorul de 3-1.