Sala Sporturilor „Dunărea” din Galați a programat duminică seară primul meci al etapei a 4-a a Turului Suplimentar al Ligii 1 Futsal Fortuna. Față în față s-au aflat campioana CS United Galați și CFR Timișoara. Așa cum era de așteptat, derby-ul dintre United și CFR a fost unul foarte spectaculos. United a început în forță și, după o repriză excelentă, a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, marcatori Leonardo dos Santos „Pelé” și Daniel Araujo.

Cu două noutăți în echipă, columbienii Felipe Angulo Munera și Carlos Bermudez Sepulveda, dar și cu veteranul Vlad Iancu între buturi, CFR Timișoara a crezut în permanență în șansa sa. La 45 de ani, Vlad Iancu a făcut un meci senzațional, aducându-i la disperare pe gălățeni. Paradele sale au ținut în viață echipa lui Robert Lupu, care a câștigat repriza secundă cu 2-0, marcatori Felipe Angulo Munera și Andrei Nemițanu. Scor final, 2-2, și liderul pierde două puncte importante, în timp ce bănățenii urcă provizoriu pe locul secund în clasamentul Ligii 1 Futsal Fortuna.

United Galați – CFR Timișoara 2-2 (2-0), Sala Sporturilor „Dunărea” – Galați

Au marcat: Leonardo dos Santos „Pelé” (10), Daniel Araujo (20) / Felipe Angulo Munera (26), Ionuț Nemițanu (38)

United Galați: Petrișor Toniță – Stefan Krstić, Daniel Araujo, Robert Crișan, Leonardo dos Santos „Pelé”; Alin Cârdei, Rareș Oană, Florin Ignat, Andrei Crăciun, Marius Arhire, Constantin Burdujel, Vlăduț Dudău, Octavian Cireș, Matei Boșneagă

Antrenor: Florin Ignat

CFR Timișoara: Vlad Iancu – Darius Nastai, Valentin Ilaș, Andrei Nemițanu, Mihnea Toader; Robert Lupu, Denis Dan, Andrei Grosu, Cristian Buhăceanu, Bogdan Minut, Felipe Angulo Munera, Carlos Bermudez Sepulveda

Antrenor: Robert Lupu

Arbitri: Deaconu Laurențiu (Berceni), Dârjan Liviu (Brașov); Mocanu Dragoș (Brăila)

Observator: Florea Frusin (București)

Etapa a 4-a a Turului Suplimentar al Ligii 1 Futsal Fortuna continuă mâine cu un alt derby, confruntarea dintre FK Odorheiu Secuiesc și Autobergamo Deva! Meciul găzduit de Sala Sporturilor din Odorheiu Secuiesc va reprezenta debutul pe banca tehnică a hunedorenilor a celebrului tehnician Ricardo Cámara Sobral „Cacau”.

Meciul FK Odorheiu Secuiesc – Autobergamo Deva este programat marți, 14 martie, de la ora 18:00, în direct la Digi Sport 2 și pe www.frf.tv!

Partida CFF Clujana Cluj – ACS West Deva se va disputa pe 2 aprilie

– echipa Luceafărul Buzău stă în această etapă

Clasamentul Ligii 1 Futsal Fortuna:

1. United 36p (15 meciuri); 2. Timișoara 31p (16 meciuri); 3. Autobergamo 31p (15 meciuri); 4. Odorheiu Secuiesc 30p (14 meciuri); 5. West Deva 18p (14 meciuri); 6. Luceafărul Buzău 6p (15 meciuri); 7. CFF Clujana Cluj 0p (15 meciuri)