Liga 1 Futsal Fortuna a revenit în acest weekend, după două săptămâni de pauză, timp în care prima noastră reprezentativă a disputat la Tbilisi o dublă-test cu selecționata similară a Georgiei.

Sala „Șoimii” din Șimand, Arad, a găzduit ieri, duminică, 11 februarie, primul meci al etapei cu numărul 16. Față în față s-au aflat gazdele de la Șoimii Șimand, ultimul loc în ierarhia Ligii 1 Futsal Fortuna, și Mausoleul Mărășești, locul 6 în clasament, formație proaspăt calificată în sferturile de finală ale Cupei României.

Meciul, unul deosebit de spectaculos și de echilibrat, cu răsturnări de scor, s-a încheiat cu victoria gazdelor de la Șoimii Șimand, scor 10-8! Acesta este al doilea succes stagional al micuței echipe din Șimand, aflată la primul său sezon pe prima scenă a futsalului românesc.

În tur, la Mărășești, Mausoleul s-a impus cu scorul de 12-1! Arădenii au început tare partida și, după opt minute de joc, conduceau cu 2-0. Gruparea vrânceană a reacționat însă imediat și în numai cinci minute a întors rezultatul în favoarea sa, 4-2!

Până la pauză însă, elevii lui Daniel Mărcuș și Dumitru Buruiană au avut o revenire de senzație și au intrat la cabine în avantaj, scor 5-4!

„Ne-am ținut de cuvânt!”

Cu nouă minute înainte de final, după o cursă nebună de urmărire, Mausoleul Mărășești a reușit să egaleze, 8-8, dar cele două eliminări suferite pe final de trupa vrânceană au contat decisiv în economia jocului. Șoimii au mai marcat de două ori și au bifat astfel al doilea succes stagional după cel cu CSM Târgu Mureș din etapa a 6-a, 5-4, pe teren propriu, cu CSM Târgu Mureș.

„Am spus că vom mai face surprize și ne-am ținut de cuvânt! E adevărat că Mausoleul Mărășești a venit la noi acasă fără câțiva jucători de bază, au avut copii, dar și noi avem jucători foarte tineri. A fost un meci foarte spectaculos, realmente un spectacol total de care ne bucurăm”, a spus Daniel Mărcuș, antrenor-jucător al echipei Șoimii Șimand.

În ciuda acestei victorii, echipa Șoimii Șimand rămâne pe ultimul loc al ierarhiei Ligii 1 Futsal Fortuna, cu șase puncte.

Derby în Harghita!

Etapa va continua mâine, marți, 13 februarie, când sunt programate trei partide. Cel mai tare meci al rundei a 16-a este, fără îndoială, cel dintre FK Odorheiu Secuiesc și CFR Timișoara, o adevărată finală pentru locul 2. Cu trei etape înaintea finalului sezonului regular, FK Odorheiu Secuiesc ocupă poziția a treia în clasament, la șase puncte de CFR Timișoara. Ardelenii sunt obligați să învingă dacă vor să mai spere la locul 2, în timp ce pentru bănățeni remiza ar face ca distanța dintre cele două să se păstreze.

Meciul FK Odorheiu Secuiesc – CFR Timișoara va fi de la ora 17:00, în direct, la Digi Sport 3 și FRF.tv!

Campioana CS United Galați, liderul din Liga 1 Futsal Fortuna, țintește cea de-a 15-a victorie stagională. Trupa lui Florin Ignat va primi vizita revelației Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, de care a trecut în tur, în Covasna, cu scorul de 5-0.

Locul 4 în clasament, ultimul care asigură prezența în play-off, CSM Deva pornește cu prima șansă în confruntarea de pe teren propriu cu CSM Târgu Mureș. Oaspeții, care în primele 12 etape nu au contabilizat niciun punct, vin însă după o serie senzațională de trei victorii consecutive!

Runda se va încheia joi, 15 februarie, când este programat duelul dintre ACS West Deva și Luceafărul Buzău.

Etapa a 16-a

Duminică, 11 februarie

Ora 16:00

• ACS Șoimii Simand – ACS Mausoleul Mărășești 10-8 (5-4), Sala Sporturilor „Șoimii” – Șimand

Au marcat: Andrei Cordoș (3, 20, 33), Florian Albu (8, 25), Andrei Haloș (14, 28, 40), Constantin Măruș (15), Alin Ciornei (22) / Gabriel Iliescu (9), Eduard Petre (9, 27, 2, 31), Ion Dumitru (10, 13), Marin Cristian (30)

Arbitri: Pentek Laurențiu (Oradea, Dârjan Liviu (Brașov); Brașovean Cristian Cosmin (Cluj)

Observator arbitri: Curta Dan Ovidiu (Târgu Mureș)

Cartonașe roșii: Ion Dumitru (min. 37 – două cartonașe galbene, Mausoleul Mărășești), Denis Magiaru (min. 39 – două cartonașe galbene, Mausoleul Mărășești)

Marți, 13 februarie

Ora 17:00

• Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – CSF CFR 1933 Timișoara, Sala Sporturilor – Odorheiu Secuiesc, în direct la Digi Sport 3 și FRF.tv

Arbitri: Ciobanu Vlad (Iași), Macovei Florin Aurelian (Galați); Șpaiuc Sebastian (Iași)

Observator arbitri: Balmuș Doru (Galați)

Ora 18:00

• CS United Galați – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Arbitri: Hanceariuc Bogdan, Mihălcuț Andrei (ambii din Iași); Preda Romeo (Brăila)

Observator arbitri: Deca Daniel (Brăila)

Ora 18:30

• CSM Deva – CSM Târgu Mureș

Arbitri: Popescu Constantin Daniel (Țicleni), Scînteie Ghiță Florin (Moldova Nouă); Trașcă Marius (Pitești)

Observator arbitri: Ciolacu Bogdan – Piteşti

Joi, 15 februarie

Ora 19:00

• ACS West Deva – CS Luceafărul Buzău, Sala Sporturilor – Deva

Clasament: 1. United Galați 43p; 2. CFR Timișoara 37p; 3.Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 31p; 4. CSM Deva 30p; 5. ACS Sepsi SIC 28p; 6. ACS Mausoleul 19p; 7. CS Luceafărul Buzău 12p; 8. CSM Târgu Mureș 9p; 9. ACS West Deva 9p; 10. ACS Șoimii Șimand 6p