Liga 1 Futsal Fortuna a programat ieri, luni, 25 septembrie, ultimele partide ale etapei a treia.

A fost o zi istorică pentru nou-promovata Mausoleul Mărășești, care a bifat primul succes pe prima scenă a futsalului românesc! Micuța grupare vrânceană s-a impus, în deplasare, în fața formației CSM Târgu Mureș, scor 5-1, într-o reeditare a finalei ligii secunde din sezonul trecut, duel câștigat la vremea respectivă de ardeleni.

CFR Timișoara nu i-a dat vreo șansă echipei Luceafărul Buzău, bănățenii rezolvând partida disputată pe Bega încă din prima repriză. A fost a treia victorie a timișorenilor din tot atâtea partide în acest sezon.

Sala Sporturilor din Deva a programat tot ieri derby-ul campionatului, super-confruntarea dintre CSM Deva și CS United Galați.

La capătul unui meci deosebit de spectaculos, cele două mari rivale au încheiat la egalitate, 4-4! A fost un meci cu de toate! Deși nu a fost o partidă dură, au fost notate 11 cartonașe galbene și două roșii!

CSM Deva – deținătoarea Cupei României și United Galați – campioana en-titre au oferit un adevărat spectacol, o lecție de futsal modern.

Gălățenii au început perfect partida de la Deva, cu un gol în secunda 50, autor Dudău, după o pasă genială a lui Daniel Araujo. Deși au dominat și și-au creat ocazii de a marca, hunedorenii nu l-au putut învinge în prima repriză pe Petrișor Toniță. Cei care au marcat până la pauză au fost tot gălățenii, prin Robert Crișan.

La reluare, Denis Ramić a marcat pentru 1-2, dar bucuria gazdelor a fost de scurtă durată, Iulian Cojocaru refăcând diferența de două goluri după doar un minut. Scenariul s-a repetat patru minute mai târziu. Milos Simić a marcat din nou pentru gazde, dar gălățenii au replicat imediat prin Dudău!

Finalul a aparținut gazdelor, care au reușit să egaleze, marcatori Denis Ramić și veteranul Florin Matei.

Revenit la începutul acestui sezon după o pauză destul de lungă pricinuită de o accidentare gravă, internaționalul Sávio Valadares a făcut o partidă foarte bună.

Etapa a 3-a a Ligii 1 Futsal Fortuna a debutat sâmbătă la Sfântu Gheorghe și a continuat la Odorheiu Secuiesc. Gazdelde de la Sepsi SIC și FK Odorheiu Secuiesc s-au impus la scoruri identice, 14-2, în disputele cu ACS West Deva, respectiv ACS Șoimii Șimand. După victoria de senzație din etapa precedentă, când a trecut, pe teren propriu, scor 5-4, de FK Odorheiu Secuiesc, ACS West Deva nu i-a putut face față formației Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, care a oferit o adevărată lecție de futsal modern. Echipa condusă de pe bancă și din teren de internaționalul Mánya Szabolcs a bifat astfel cel de-al treilea succes din tot atâtea partide și e prima în ierarhia Ligii 1 Futsal Fortuna.

După eșecul de la Deva, FK Odorheiu Secuiesc s-a răzbunat pe nou-promovata ACS Șoimii Șimand, căreia nu i-a dat nici măcar o șansă. A fost a doua victorie a echipei lui Jakab Zoltán în acest sezon.

Liga 1 Futsal Fortuna – Etapa a treia

Sâmbătă, 23 septembrie

• ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – ACS West Deva 14-2 (7-1), Sepsi Aréna – Sfântu Gheorghe

Au marcat: Bende Bence (3), Mathis Mátyás (4, 16), Gall Attila (6), Istvan Demeter (18, 38), Mánya Szabolcs (19), Kusztos Szabolcs (25, 34), Csog Janos (27, 38), Ferenc Czintos (35, 38, 39) / respectiv Liviu Herci (11), Arthur Galfi (39)

Arbitri: Balint Attila (Odorheiu Secuiesc), Dârjan Liviu (Brașov); Benedek Andras (Odorheiu Secuiesc)

Observator: Gall Gyozo (Odorheiu Secuiesc)

Duminică, 24 septembrie

• Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – ACS Șoimii Șimand 14-2 (9-0), Sala Rákóczi – Odorheiu Secuiesc

Au marcat: Balázsi (4), Miklós (8, 19, 33), Hadnagy (8, 14), Kanyó (11, 18, 18), Tankó (17), Iszlai (23), Küsmödi (28, 38), Sechel (30 – autogol) / Cl. Ujoc (23), Sechel (32)

Arbitri: Deaconu Laurențiu (Berceni), Stanciu Robert Ionuț (Buftea); Boharu Predescu Ionel (Buftea)

Observator: Ivănescu Marian (București)

Luni, 25 septembrie

• CSF CFR 1933 Timișoara – CS Luceafărul Buzău 4-1 (4-1), Sala Sporturilor „Constantin Jude” – Timișoara

Au marcat: Andrei Buhăceanu (3), ANdrei Grosu (4), Valentin Ilaș (7), George David (8) / Andrei Oprea (15)

Arbitri: Popescu Constantin Daniel (Țicleni), Pentek Laurențiu (Oradea); Szabo Attila (Odorheiu Secuiesc)

Observator: Curta Dan Ovidiu (Târgu Mureș)

• CSM Târgu Mureș – ACS Mausoleul Mărășești 1-5 (1-0), Sala Sporturilor – Târgu Mureș

Au marcat: Norbert Barbocz (3) / Mimi Stoica (22, 32), Norbert Tifan (25), Octavian Cireș (29, 37)

Arbitri: Anca Florin Daniel (Deva), Blindu Cătălin Ionuț (Hunedoara); Peter Joszef (Sfântu Gheorghe)

Observator: Kiuta Mihai (Brașov)

• CSM Deva – CS United Galați 4-4 (0-2), Sala Sporturilor – Deva

Au marcat: Denis Ramić (23, 34), Simić (28), Fl. Matei (37) / Dudău (1, 29), Crișan (20), Cojocaru (25),

Arbitri: Ciobanu Vlad, Hanceariuc Bogdan; Șpaiuc Sebastian (toți din Iași)

Observator: Năstasă Marius (Piatra Neamț)

Cartonașe roșii: Denis Ramić (35) / Daniel Araujo (28)

CSM Deva: Roberto Voin – Denis Ramić, Milos Simić, Sergiu Gavrilă, Richardinho Cámara Sobral; Andrei Dinicuță, Denis Boldor, Gabriel Budai, Darius Nastai, Florin Matei, Cristian Matei, Adrian Sandu, Andrei Strugariu, Sávio Valadares

Antrenori: Milos Simić, Florin Matei

CS United: Petrișor Toniță – Daniel Araujo, Alan Sassé, Deiby, Vlăduț Dudău; Alin Cîrdei, Robert Crișan, Andrei Crăciun, Matei Boșneagă, Iulian Cojocaru, Florin Ignat, Cosmin Petică, Albert Cireș

Antrenor: Florin Ignat

Clasament: 1. Sepsi SIC 9p; 2. CFR 1933 Timișoara 9p; 3. CSM Deva 7p; 4. United Galați 7p; 5. Odorheiu Secuiesc 6p; 6. West Deva 3p; 7. Mausoleul 3p; 8. CSM Târgu Mureș 0p; 9. Luceafărul 0p; 10. Șoimii Șimand 0p