Spectacolul turneului final al Cupei României U19 început sâmbătă cu meciurile din sferturile de finală a continuat și ieri la Sala Sporturilor din Piatra Neamț, când au fost programate semifinalele competiției.

În prima partidă pentru un loc în marea finală s-au întâlnit CSM Târgu Mureș și Viitorul Dărăbani. Ardelenii, care în sferturi au trecut de CFR Timișoara, și-au continuat evoluția foarte bună de la acest turneu final și s-au impus cu scorul de 8-1. CSM Târgu Mureș nu i-a dat nici măcar o șansă formației din Dărăbani, rezolvând problema calificării în finală încă din prima repriză.

Botond Mojzi, Radu Văidean, Vasile Puia și mezinul Ciprian Mireștean s-au numărat printre remarcații din echipa pregătită de János Kovács.

În cea de-a doua semifinală s-au confruntat KSE Târgu Secuiesc și Futsal Ceahlăul Piatra Neamț. Gazdele au început tare partida și după doar 9 minute conduceau cu 3-0! Juniorii de la KSE Târgu Secuiesc au încercat în zadar să întoarcă soarta meciului, au marcat de trei ori, dar au încasat tot atâtea goluri.

S-au remarcat de la învingători Albert Cireș, Denis Munteanu, Cosmin Nemțeanu și Lucian Surdu.

Duelul din marea finală se anunță unul echilibrat și spectaculos. CSM Târgu Mureș și Ceahlăul Piatra Neamț au arătat în sferturi și semifinale că merită să lupte cu trofeul pe masă.

Rezultatele și programul confruntărilor:

Sferturi de finală

Sâmbătă, 22 aprilie

• Ora 13:00

CSM Târgu Mureș – CSF CFR 1933 Timișoara 5-3 (3-2) – REZUMAT VIDEO

Arbitri: Balint Attila, Szabo Attila (Odorheiu Secuiesc)

Observator: Năstasă Marius (Piatra Neamț)

• Ora 15:00

CSO Viitorul Dărăbani – Fortius 2014 Buzău 8-3 (4-1) – REZUMAT VIDEO

Arbitri: Preda Romeo (Brăila), Luca Ovidiu (Piatra Neamț)

Observator: Decă Daniel (Brăila)

• Ora 17:00

ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamț – CSJ Știința „U” Craiova 16-4 (6-3) – REZUMAT VIDEO

• Ora 19:00

Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – ACS KSE Târgu Secuiesc 0-5

Arbitri: Mocanu Dragoș, Hornet Andrei (Brăila)

Semifinale

Duminică, 23 aprilie

• Ora 15:00

CSM Târgu Mureș – CSO Viitorul Dărăbani 8-1 (6-0) REZUMAT VIDEO

• Ora 17:00

ACS KSE Târgu Secuiesc – ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamț 3-6 (1-4) REZUMAT VIDEO