Patru meciuri s-au disputat în prologul etapei a 18-a, surpriza zilei consemnându-se la Buftea, acolo unde Fotbal Club Rapid a pierdut în faţa celor de la Csikszereda, oaspeţii urcând pe locul doi după acest succes

Derby-ul zilei de sâmbătă a fost duelul găzduit de baza FRF de la Buftea, acolo unde locul 5 primea vizita locului 7 într-un meci important în economia calificării în play-off. După o primă repriză albă, urmată de o triplă schimbare la pauză în rândul gazdelor, oaspeţii au dat lovitura într-un interval de doar două minute – 54 şi 56 – prin argentinianul Bauza şi căpitanul Csürös.

Speranţele rapidiştilor au renăscut după penalty-ul transformat de Adrian Bălan cu două minute înainte de mijlocul reprizei secunde. O execuţie elegantă a lui Jebari a lămurit soarta partidei, când mai erau trei minute din timpul regulamentar de joc.

Pentru ciucani a fost al zecelea meci consecutiv de campionat fără eşec (incluzând aici şi meciul anulat cu Turris-Oltul), stabilind cu acelaşi prilej un record inedit, cu gol marcat în fiecare deplasare din acest sezon. Victoria de sâmbătă i-a urcat în clasament pe locul secund, la trei puncte de liderul U Craiova 1948 SA.

De partea cealaltă, Fotbal Club Rapid nu a cunoscut încă gustul victoriei în 2021 şi a coborât pe ultimul loc care duce în play-off, dar pe care îl poate pierde până la finalul etapei în curs.

Pleaşcă a revenit la Pandurii Lignitul cu un punct

Rămas liber după despărţirea de UTA Arad, pentru care a jucat doar două meciuri în acest sezon, experimentatul fundaş dreapta Marian Pleaşcă a semnat vineri un contract cu ultima clasată, Pandurii Lignitul. Revenit după patru ani la clubul cu care s-a făcut cunoscut, Plească a fost căpitanul echipei şi le-a purtat noroc gorjenilor în duelul dintre ultimele două clasate.

Pandurii Lignitul a obţinut la Bacău primul punct după trei eşecuri consecutive, dar a rămas pe ultimul loc al clasamentului, la două puncte în spatele adversarei de sâmbătă, Aerostar Bacău. Dodoi a speculat o pasă greşită a lui Segev spre propriul portar, în timp ce Alex Popescu a stabilit scorul final la două minute de la reluare.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ PRIMELE PATRU MECIURI ALE ETAPEI

Tot 1-1 s-a încheiat şi meciul dintre CSM Slatina şi AFC Farul Constanţa, după o primă repriză albă. Constantin Radu a deschis scorul pentru olteni, dar moldoveanul Damaşcan a restabilt egalitatea.

Singura victorie a gazdelor s-a consemnat la Buzău, acolo unde SCM Gloria s-a impus cu 2-0 în faţa Unirii Slobozia, după penalty-ul lui Tucaliuc şi autogolul lui Alexandru Dinu.

Celelalte cinci meciuri ale rundei se vor disputa pe parcursul a trei zile, începând cu duminică. Atunci vor avea loc trei din ele, în timp ce zilele de luni şi marţi vor avea câte un singur meci.

Iată rezultatele şi programul etapei a 18-a, cu roşu fiind marcate meciurile televizate:

06.03.2021, ora 11:00
CSM Slatina – AFC Farul Constanţa 1-1 (0-0)

Constantin Radu (46) / Ilie Damaşcan (70)

CS Aerostar Bacău – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 1-1 (0-1)
Alexandru Popescu (47) / Gabriel Dodoi (19)

SCM Gloria Buzău – AFC Unirea 04 Slobozia 2-0 (1-0)
Cosmin Tucaliuc (8 – pen.), Alexandru Dinu (63 – aut.)

06.03.2021, ora 12:00
Fotbal Club Rapid – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-3 (0-0) (foto)
Adrian Bălan (65 – pen.) / Juan Bauza (54), Attila Csürös (56), Soufiane Jebari (87)

U Craiova 1948 SA – CS Mioveni

FC Petrolul Ploieşti a stat deoarece AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele s-a retras din campionat