Echipa antrenată de Nicolae Constantin a tranşat duelul cu SC FC Ripensia încă din primele 45 de minute şi va termina etapa pe 1

Pasul greşit făcut de Concordia Chiajna în primul meci al rundei cu numărul 7 le-a deschis drumul spre fotoliul de lider celor de la ACS Petrolul 52. Prahovenii aveau nevoie de o victorie în duelul cu timişorenii de la SC FC Ripensia pentru a-i depăşi în clasament pe ilfoveni şi a-şi asigura locul 1 până la startul rundei a opta.

Problema învingătoarei a fost lămurită încă din prima repriză, după ce Vajushi a deschis scorul cu un şut din afara careului (11), după ce i-a furat un balon căpitanului advers, Coulibaly. Lovitura decisivă a venit cu patru minute înainte de finalul reprizei, atunci când Mario Bratu a înscris direct din lovitură liberă, dintr-un unghi dificil, cu un şut-centrare care a trimis mingea lângă a doua bară, peste portarul advers.

Cu acest succes, ploieştenii au ajuns la cinci victorii consecutive din tot atâtea meciuri jucate cu Ripensia. Cu un total de 18 puncte după şapte meciuri jucate, ACS Petrolul 52 nu mai poate fi detronată până la finalul rundei, distanţa faţă de următoarea echipă care nu a jucat încă în această etapă, în speţă AFC Hermannstadt, fiind de patru puncte.

Victoria de vineri a fost cincea consecutivă din actuala ediţie de campionat, în fiecare dintre ele poarta ploieştenilor rămânând fără gol primit. ACS Petrolul are în acest moment cea mai bună defensivă din eşalonul secund, cu un singur gol primit şi al doilea atac, cu 15 reuşite, cu cinci mai puţine decât AS FC Buzău, însă buzoienii sunt lideri la acest capitol datorită acelui 14-0 cu Unirea Constanţa.