În acest weekend s-a jucat etapa cu numarul 6 din Liga 1 Feminin. Echipele din play-off și play-out se luptă din plin pentru a termina cât mai sus în clasamentul competiției.

Această etapă a reprezentat și începutul returului, lupta pentru titlul de campioană a României fiind mai aprinsă ca niciodată!

Ca în fiecare etapă, două din cele trei meciuri jucate în play-off au fost transmise în direct:

• FK Csikszereda – Universitatea Cluj a fost transmis pe FRF TV sâmbătă, 29 aprilie, ora 14:00
  • Politehnica Timișoara – FC Carmen București a fost transmis pe Pro Arena duminică, 30 aprilie, ora 13:00

Top repere ale etapei:

• Politehnica Timișoara a egalat dramatic în ultimul minut al meciului contra FC Carmen Bucuresti, partida încheindu-se 2-2, rezultat care o aduce pe Universitatea Cluj la un punct de Politehnica.
  • FK Csikszereda – Universitatea Cluj, un duel pe cinste cu schimbări de situație la 180 de grade! FK Csikszereda a condus-o la pauză pe campioana României cu scorul de 2-1, oaspeții întorcând scorul în a doua repriză. Meciul s-a încheiat 4-3 în favoarea clujencelor.
  • Vasas Femina a început în formă returul! Echipa din Odorheiul Secuiesc, situată pe locul 6, a învins-o pe superioara ei în clasament, ACS Banat Girls, cu scorul de 4-0.
  • S-au marcat în total în jocurile din play-off și play-out: 32 goluri.

Rezultatele etapei:

PLAY-OFF:

Sâmbătă, 29 aprilie:

Vasas Femina – ACS Banat Girls: 4-0

Au marcat: Rita Mitri (⚽), Orbán Aranka (⚽⚽), Henrietta Falcon (⚽)

FK Csikszereda – Universitatea Cluj: 3-4

Au marcat: Barbara Bartalis (), Eszter Balázs (⚽⚽) / Mihaela Ciolacu (⚽⚽), Ioana Bălăceanu (⚽⚽)

Duminică, 30 aprilie:

Politehnica Timioșara – FC Carmen București: 2-2

Au marcat: Meluță Teodora (⚽), Tristan Currie Currie (OG), Antonia Bratu (⚽) / Chiper Claudia (⚽)

PLAY-OUT:

Duminică, 29 aprilie:

Fair Play Joc Cinstit – ACS Tg. Mureș 1898 2-0

Au marcat: Ionela Baigus (⚽), Ioana Stancu (⚽)

ACS Piroș Security – FC Universitatea Galați 1-0

A marcat: Bianka Grandanos

CSM Alexandria – Fotbal Feminin Baia Mare 10-4

Au marcat: Claudia Pană (⚽), Elena Frîncu (⚽), Andreea Diță (⚽⚽⚽), Mădălina Zamfir (⚽⚽), Mihaela Radu (⚽), Roxana Șerban (⚽), Cristina Tudorache (⚽)/ Georgiana Pâtcă (⚽), Giulia Florean (⚽), Dariana Indrei (⚽⚽)