Răzvan Matiș este fotbalistul sub 20 de ani care a reușit să înscrie în această rundă.

8 partide s-au disputat în etapa cu numărul 23 a Ligii 2. Liderul UTA Arad a reușit să se distanțeze față de urmăritoare mărind la 9 puncte diferența față de poziția secundă.

În aceste jocuri au fost utilizați 46 de jucători Under 20: 30 au fost titulari, iar 21 dintre aceștia au rămas pe teren până la final.

Răzvan Matiș este singurul marcator dintre tineri, el fiind aproape de a aduce victoria Argeșului în partida cu CS Mioveni. Formația sa a fost însă egalată în ultimul minut al jocului.

În această ediție de campionat, cluburile trebuie să folosească pe întreaga durată a partidelor doi fotbaliști născuți începând cu 1 ianuarie 2000. Din sezonul viitor, regula va fi modificată, astfel că vor fi folosiți un jucător născut în 2000 și un altul în 2002.

Dunărea Călărași – AFK Csikszereda 2-1
Au marcat: Georgian Honciu (41), Doumbia (90+3) / Norbert Pinter (80)
Dunărea: Al. Sîrbu (integralist), Jica (integralist)
Csikszereda: Marrone (integralist), Casiadi Bako (titular, 84 de minute), K. Pal (titular, 76 de minute), B. Antal (din minutul 76)

UTA Arad – Ripensia Timișoara 3-0
Au marcat: Buhăcianu (28, 61), Oct. Ursu (78)
UTA: Isac (integralist), Oroian (titular, 82 de minute), Miculescu (din minutul 82)
Ripensia: T. Călin (integralist), Chera (integralist)

Viitorul Pandurii – Pandurii Lignitul 4-0
Au marcat: Buia (51), Cioiu (82), Vl. Rusu (89, 90+2)
Viitorul Pandurii: Negrean (integralist), Gârbiţă (integralist)
Pandurii Lignitul: Krupenschi (integralist), Cuțitoiu (integralist), R. Filip (din minutul 83), Peia (integralist)

Turris-Oltul Turnu Măgurele – Concordia Chiajna 2-1
Au marcat: Cătălin Pîrvulescu (56), Voinea (66) / Burlacu (77)
Turris-Oltul: Duțu (integralist), Rob. Neacșu (din minutul 85), Haită (integralist)
Chiajna: I. Păun (integralist), D. Mihalcea (integralist)

FC Petrolul Ploiești – AFC Farul Constanța 0-0
Petrolul: Manolache (integralist), Țicu (integralist)
Farul: Marius Leca (titular, 60 de minute), Cană (din minutul 60), Gherghiceanu (din minutul 54), Daniel Toma (integralist)

ASU Politehnica Timișoara – Fotbal Club Rapid 0-0
ASU Politehnica: Jurj (integralist), Trip (titular, 75 de minute), Șofran (din minutul 75)
Rapid: Mih. Popa (integralist), Sefer (titular, 86 de minute), G. Crețu (din minutul 86)

Campionii FC Argeș – CS Mioveni 1-1
Au marcat: Matiș (81) / R. Costin (90)
Argeș: Ducan (integralist), Matiș (integralist)
Mioveni: Albăstroiu (titular, 85 de minute), Rob. Ghiță (din minutul 85), Ișfan (titular, 68 de minute), Cioargă (din minutul 68)

SCM Gloria Buzău – Universitatea Cluj 2-2
Au marcat: Balgiu (29), Iul. Roșu (45) / D. Goga (60), Gavra (68)
Gloria Buzău: Nedelea (integralist), Tucaliuc (integralist)
”U” Cluj: Gorcea (integralist), Telcean (integralist), Dican (titular, 55 de minute), Al. M. Pop (din minutul 90+1)

Metaloglobus – Sportul Snagov
Rezultatul va fi stabilit de Comisia de Disciplină și Etică în urma neprezentării echipei oaspete.

Fotbaliștii U20 care au bifat minute în etapa 23 a Ligii 2, sezonul 2019-2020

Portari: Krupenschi (Pandurii Lignitul), Duțu (Turris-Oltul), Mih. Popa (Rapid), Ducan (FC Argeș), Gorcea (U Cluj)

Fundași: Al. Sîrbu (Dunărea Călărași), Jica (Dunărea Călărași), Marrone (AFK Csikszereda), Cuțitoiu (Pandurii Lignitul), Manolache (Petrolul), Ţicu (Petrolul), Marius Leca (Farul), Cană (Farul), Jurj (ASU Politehnica), Albăstroiu (Mioveni), Rob. Ghiță (Mioveni), Nedelea (Gloria Buzău), Telcean (”U” Cluj)

Mijlocași: Casiadi Bakó (AFK Csikszereda), K. Pal (AFK Csikszereda), Isac (UTA Arad), Oroian (UTA Arad), Miculescu (UTA Arad), T. Călin (Ripensia), Chera (Ripensia), Negrean (Viitorul Pandurii), Gîrbiţă (Viitorul Pandurii), R. Filip (Pandurii Lignitul), Peia (Pandurii Lignitul), Haită (Turris-Oltul), Rob. Neacşu (Turris-Oltul), I. Păun (Concordia Chiajna), D. Mihalcea (Concordia Chiajna), Trip (ASU Politehnica), Şofran (ASU Politehnica), Daniel Toma (Farul), Sefer (Rapid), G. Crețu (Rapid), Matiş (FC Argeș), Ișfan (Mioveni), Cioargă (Mioveni), Tucaliuc (Gloria Buzău), Dican (”U” Cluj)

Atacanți: B. Antal (AFK Csikszereda), Al. M. Pop (”U” Cluj), Gherghiceanu (Farul)