După victoria în primul meci al calificărilor, 4-2 cu Ungaria, ”tricolorii” au cedat în ultimele minute contra Austriei. Un moment important a fost primirea cartonașului roșu de către Ionuț Florea, în ultima repriză a jocului. Adversarii românilor au întors scorul de la 3-5 și au învins cu 7-5.

Golurile României au fost marcate de Florea, Măciucă (2), Carauleanu și Posteuca.

Celălalt meci al grupei F, din care fac parte și ”tricolorii”, Polonia – Ungaria, se dispută în această după-amiază.

În această primă fază a turneului de calificare găzduit de orașul Jesolo (Italia), cele 24 de selecționate sunt împărțite în 6 grupe de câte 4. Primele două clasate și cele mai bune patru echipe de pe locurile 3 merg în următorul tur.

Cele 16 echipe rămase în competiție vor fi grupate, câte 4, în alte 4 grupe. Câștigătoarele din fiecare grupă vor merge la Mondialul din Portugalia.

Ultimul meci al României din prima rundă ese programat marți, 9 septembrie, ora 15:15 (16:15 ora României), contra Poloniei.

Lotul României pentru turneul de calificare este următorul:

Laurențiu Marian GHEORGHE, George BRATU (portari); Iulian RĂVOIU, Ionel POSTEUCĂ, Daniel CARAULEANU, Ionuț FLOREA, Marian MĂCIUCĂ, Dorel ZAHARIA, Tudorel FUGARU, George CHIRILĂ, Gabriel DOBRE, Viorel FARCAȘ (antrenor-jucător)