Echipa națională de fotbal pe plajă a României a pierdut cu 5-7 meciul cu reprezentativa similară a Ucrainei, sâmbătă, la Sanxenxo, în runda secundă a Grupei 1 din cel de-al doilea turneu preliminar al Diviziei A din Liga Europeană – 2016. Față de partida din prima etapă (2-7 cu Spania), tricolorii au avut o evoluție mai bună, iar cu cinci minute înainte de finalul disputei conduceau cu 5-4.

Selecționerul Viorel Farcaș a titularizat următorii jucători: Ionuț FLOREA – Gabriel DOBRE, Ionel POSTEUCĂ, Marian MĂCIUCĂ, Bogdan CIOCĂNEL. Rezerve la startul confruntării au fost: Laurențiu GHEORGHE – Adrian TĂNASE, Liviu CROITORU, Dorel ZAHARIA. Fiind suspendați, Raj Cărăuleanu și Viorel Farcaș nu au putut să evolueze.

Spectacol cu goluri și bare

La fel ca în duelul cu gazdele turneului, românii au primit gol repede: în minutul 2, goal-keeper-ul Volodymyr Hladchenko a centrat pentru Oleg Zborovskyi, cel care a marcat cu capul. Până la prima pauză, ucrainenii au avut o bară, în timp ce Marian ”Maci” Măciucă a încercat să înscrie prin ”foarfecă”, de două ori.

Din repriza secundă, meciul a devenit spectaculos, iar spectatorii au asistat la multe goluri, răsturnări de scor și ratări mari. În minutul 13, Oleksandr Korniichuk a punctat la capătul unei faze similare cu cea din care s-a deschis scorul: a primit o pasă de la portar, și-a așezat mingea și l-a învins pe Ionuț ”Boață” Florea. Minutul următor a adus două goluri. Dintr-o lovitură liberă, ”Maci” a redus diferența, ajutat fiind și de faptul că balonul a sărit din nisip chiar în fața portarului Taras Kovalenko. Apoi, cu un șut de la distanță, Oleksandr Korniichuk a bifat ”dubla”.

A urmat un șut în bară, din lovitură liberă, al lui Gabriel Dobre și, în minutul 22, golul lui Dorel Zaharia, cel care a primit o pasă foarte bună de la Ionuț Florea. Elevii lui Viorel Farcaș au egalat în minutul 23, atunci când Marian Măciucă a transformat o lovitură liberă. Imediat, la faza în care au reluat partida, ucrainenii au șutat în ”Maci”, iar mingea a ajuns până la poarta lor și a lovit bara! În ultimul minut din repriza secundă, cu o lovitură de cap, Oleg Budzko a dus scorul la 4-3, apoi, la repunerea mingii în joc, Gabriel Dobre a tras în bara transversală.

”Maci” a punctat de trei ori

După cea de-a doua pauză, Maksym Voitok a șutat, din lovitură liberă, în bara din dreapta lui ”Boață”, Marian Măciucă a înscris spectaculos, printr-o ”foarfecă”, în minutul 27, iar Bogdan Ciocănel a profitat de o neînțelegere între doi adversari și, în minutul 28, a adus România în avantaj. După o nouă execuție spectaculoasă a lui ”Maci”, rămasă însă fără rezultat pe tabela de marcaj, Maksym Voitok a restabilit egalitatea, în minutul 31, printr-o ”foarfecă” laterală.

Tot Maksym Voitok a dus scorul la 6-5, în minutul 32, după ce a rămas liber în apropierea porții tricolorilor. În ultimul minut, Oleg Zborovskyi a transformat o lovitură liberă și a stabilit rezultatul final. Potrivit statisticii meciului, ucrainenilor le sunt favorabile atât raportul șuturilor la poartă (44-36), cât și cel al șuturilor pe poartă (27-12).

2

Duel cu Franța în ultima etapă

Tot în etapa secundă a Grupei 1, sâmbătă, Spania a câștigat cu 11-3 partida cu Franța. Vineri, în primele confruntări, România a pierdut (2-7) cu Spania, iar Ucraina a învins (5-1) Franța. După două runde, clasamentul seriei arată astfel: 1. Spania 6p (18-5), 2. Ucraina 6p (12-6), 3. România 0p (7-14), 4. Franța 0p (4-16). Ultimele dueluri sunt programate duminică: Franța – România (ora 17:15) și Spania – Ucraina (ora 19:45). Meciurile pot fi urmărite în direct pe site-ul beachsoccer.com. Dacă înving duminică, tricolorii își asigură menținerea în Divizia A. Pentru francezi, disputa cu România este ultima din turneele preliminare, iar aceștia nu au adunat niciun punct în primele cinci partide.

Iată și celelalte rezultate înregistrate vineri și sâmbătă, în cel de-al doilea turneu preliminar:

Divizia A, Grupa 2: Elveția – Germania 10-4, Grecia – Portugalia 3-6, Elveția – Grecia 6-4, Portugalia – Germania 9-1. Clasament: 1. Portugalia 6p (15-4), 2. Elveția 6p (16-8), 3. Grecia 0p (7-12), 4. Germania 0p (5-19).
Divizia B, Grupa 1: Cehia – Olanda 3-2, Norvegia – Olanda 4-3. Clasament: 1. Norvegia 3p (4-3), 2. Cehia 3p (3-2), 3. Olanda 0p (5-7).
Divizia B, Grupa 2: Anglia – Andorra 5-1, Turcia – Andorra 5-2. Clasament: 1. Anglia 3p (5-1), 2. Turcia 3p (5-2), 3. Andorra 0p (3-10).

Liga Europeană – 2016 este alcătuită din Divizia A (12 echipe) și Divizia B (14 echipe). Sunt programate trei turnee preliminare în fiecare eșalon, iar după încheierea acestora se va întocmi clasamentul general pentru fiecare divizie. Cele mai bune opt formații din Divizia A se vor califica în superfinală, iar reprezentativa de pe locul 12 din Divizia A și cele mai bune șapte echipe din Divizia B vor merge în turneul pentru menținerea/promovarea în Divizia A.