Echipa națională de fotbal pe plajă a României a pierdut cu 4-8, duminică, meciul cu reprezentativa similară a Belarusului, duel din ultima etapă a Grupei 1 din cel de-al treilea turneu preliminar al Diviziei A din Liga Europeană – 2016. Tricolorii nu au câștigat niciun punct în partidele de la Siofok. România s-a clasat pe locul 12 în primul eșalon și urmează să participe în turneul pentru menținerea/promovarea în Divizia A (25-28 august, la Catania).

Selecționerul Viorel Farcaș a titularizat în disputa cu Belarus următorii jucători: Ionuț FLOREA – Ionel POSTEUCĂ, Iulian RĂVOIU, Bogdan CIOCĂNEL, Marian MĂCIUCĂ. Rezerve la startul întâlnirii au fost: Laurențiu GHEORGHE – Adrian TĂNASE, Liviu CROITORU, Raj CĂRĂULEANU, Viorel FARCAȘ.

În duelul de duminică, scorul a fost deschis de tricolori: în minutul 5, Liviu Croitoru a șutat de la distanță și mingea s-a dus peste portarul Valery Makarevich. Peste doar un minut, goalkeeper-ul belarușilor a trimis balonul către Dzianis Samsonov, iar ultimul a egalat printr-o lovitură de cap din apropierea porții apărate de Ionuț ”Boață” Florea. Golul de 2-1, înscris în minutul 8, a fost similar celui de 1-1: Vadzim Bokach a deviat cu capul șutul lui Valery Makarevich. În minutul 9, Ivan Miranovich a punctat dintr-o lovitură liberă.

S-au apropiat la un gol

Repriza secundă a început cu schimbarea rezultatului: în minutul 13, Vadzim Bokach a primit o pasă de la același Valery Makarevich, l-a driblat pe Raj Cărăuleanu și a marcat. Elevii și, totodată, coechipierii lui Viorel Farcaș au redus diferența în minutul 16, atunci când mingea șutată de Liviu Croitoru a fost deviată de Marian Măciucă până la Bogdan Ciocănel, iar cel din urmă l-a învins pe portarul adversarilor. Imediat, la faza în care jocul a fost reluat, Dzianis Samsonov a trimis balonul în bară. 4-3 s-a făcut în minutul 21: pe contraatac, Iulian Răvoiu a reluat din voleu o pasă a lui Bogdan Ciocănel. Până la cea de-a doua pauză, în minutul 22, Ihar Bryshtel a punctat printr-o lovitură de cap din apropiere.

Spectatorii aflați în tribunele ”MLSZ Beach Arena” au putut să vadă goluri și în ultima parte a duelului. Dzmitry Kamzolov (30) a înscris cu capul, din propria jumătate, după o degajare a lui ”Boață”, Adrian Tănase (31) a șutat în bară, Ihar Bryshtel (32) a marcat după o pasă cu capul primită de la Ilia Savich, iar Vadzim Bokach (33) a punctat după ce a rămas singur cu Ionuț Florea. Cu un minut înainte de finalul confruntării, Marian Măciucă a stabilit rezultatul final, 8-4, printr-o ”foarfecă” (foto jos). Statistica partidei arată că românii au avut mai multe șuturi la poartă (56-46), iar la șuturi pe poartă este egalitate (16-16).

Ultima încercare de menținere în Divizia A

Iată rezultatele înregistrate vineri, sâmbătă și duminică în Grupa 1 din Divizia A: Rusia – Belarus 0-2, România – Portugalia 0-7, Rusia – România 7-2, Portugalia – Belarus 2-4, Belarus – România 8-4, Portugalia – Rusia 3-4. Clasament: 1. Belarus 9p (14-6), 2. Rusia 6p (11-7), 3. Portugalia 3p (12-8), 4. România 0p (6-22).

În celelalte partide disputate la Siofok în perioada 12-14 august, în cel de-al treilea turneu preliminar din Liga Europeană – 2016, s-au înregistrat următoarele rezultate:
Divizia A, Grupa 2: Italia – Germania 5-1, Polonia – Ucraina 3-3 (2-0 după loviturile pentru departajare), Italia – Polonia 7-6, Ucraina – Germania 5-0, Germania – Polonia 6-2, Ucraina – Italia 1-1 (3-1 după loviturile pentru departajare). Clasament: 1. Italia 6p (13-8), 2. Ucraina 4p (9-4), 3. Germania 3p (7-12), 4. Polonia 1p (11-16);
Divizia B: Azerbaidjan – Bulgaria 7-2, Danemarca – Ungaria 5-9, Azerbaidjan – Danemarca 3-2, Ungaria – Bulgaria 7-3, Bulgaria – Danemarca 5-4, Ungaria – Azerbaidjan 0-3. Clasament: 1. Azerbaidjan 9p (13-4), 2. Ungaria 6p (16-11), 3. Bulgaria 3p (10-18), 4. Danemarca 0p (11-17).

Liga Europeană – 2016 este alcătuită din Divizia A (12 echipe) și Divizia B (14 echipe). Au fost programate trei turnee preliminare în fiecare eșalon, iar după încheierea acestora s-a întocmit clasamentul general pentru fiecare divizie. Cele mai bune opt formații din Divizia A s-au calificat în superfinală, iar reprezentativa de pe locul 12 din Divizia A și cele mai bune șapte echipe din Divizia B vor merge în turneul pentru menținerea/promovarea în Divizia A.

12. România 0p (16-40)

Cele mai bune șapte echipe din Divizia B: Azerbaidjan, Cehia, Moldova, Estonia, Ungaria, Anglia, Turcia.

Superfinala și turneul pentru menținerea/promovarea în Divizia A vor avea loc în perioada 25-28 august, în Italia, la Catania. Echipa care va câștiga turneul pentru menținerea/promovarea în Divizia A va putea să joace în primul eșalon în ediția din 2017 a Ligii Europene.