Selecționerul Mirel Rădoi a trimis faxurile de principiu pentru șase jucători care evoluează în afara României.

Naționala U21 va disputa două partide în luna octombrie, în preliminariile EURO 2021, ambele pe teren propriu.

Programul acestora este următorul:

România – Ucraina, 10 octombrie, ora 20:30 , arena “Ilie Oană” (Ploiești)
România – Irlanda de Nord, 14 octombrie, ora 20:30 , stadion “Anghel Iordănescu” (Voluntari)

Ambele jocuri vor fi transmise în direct de PRO TV și Radio România Actualități.

Pentru campania care va demara în această toamnă sunt eligibili jucătorii născuți începând cu 1 ianuarie 1998.

Lista convocărilor preliminare:

Andrei Rațiu (Villarreal/Spania)
Vlad Dragomir (Perugia/Italia)
Mihai Dobre (Bournemouth/Anglia)
Marius Marin (Pisa/Italia)
Denis Drăguș (Standard/Belgia)
Adrian Petre (Esbjerg fB/Danemarca)

Începând cu EURO 2021, la turneul final vor participa 16 echipe. Pe lângă cele două formații gazdă, Ungaria și Slovenia, se vor califica direct cele 9 câștigătoare ale grupelor și cel mai bun loc doi. Celelalte 8 formații clasate pe locul secund vor disputa între ele un baraj în dublă manșă pentru celelalte 4 locuri disponibile.

Programul tricolorilor U21 în preliminarii EURO 2021 este următorul:

6 septembrie 2019: Ucraina – Finlanda 0-2, Irlanda de Nord – Malta 0-0
10 septembrie 2019: Ucraina – Malta 4-0, Finlanda – Irlanda de Nord 1-1, Danemarca – România 2-1
10 octombrie 2019: Finlanda – Malta, Danemarca – Irlanda de Nord, România – Ucraina
14 octombrie 2019: Finlanda – Danemarca, România – Irlanda de Nord
14 noiembrie 2019: România – Finlanda
15 noiembrie 2019: Ucraina – Danemarca
19 noiembrie 2019: Irlanda de Nord – România, Danemarca – Malta
27 martie 2020: Malta – Ucraina
31 martie 2020: Ucraina – Irlanda de Nord, România – Danemarca, Malta – Finlanda
4 septembrie 2020: Danemarca – Ucraina, Malta – Irlanda de Nord, Finlanda – România
8 septembrie 2020: Finlanda – Ucraina, Irlanda de Nord – Danemarca, Malta – România
9 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Finlanda, Ucraina – România, Malta – Danemarca
13 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Ucraina, România – Malta, Danemarca – Finlanda

Finlanda21104-24
Ucraina21014-23
Danemarca11002-13
Irlanda de Nord20201-12
Malta20110-41
România10011-20