Fotbaliștii eligibili pentru regula U21 continuă să aibă evoluții care fac diferența. În runda cu numărul 25, penultima înaintea finalului campionatului regular, patru jucători U21 au reușit să marcheze pentru echipele lor, iar toate golurile s-au dovedit decisive.

Primul marcator U21 al etapei a fost mijlocașul Ronaldo Deaconu de la Chiajna, care prin reușita sa din partida cu Sepsi a asigurat un punct ilfovenilor.

Din nou Hagi

Al doilea tânăr marcator al etapei a fost Dennis Man, care a înscris în derby-ul României golul de 2-1 prin care a reaprins speranțele roș-albaștrilor în duelul cu Dinamo. Cu reușita contra echipei lui Miriuță, Man a ajuns la 7 goluri înscrise în acest sezon, el fiind la egalitate cu Balaure și Tudorie în topul marcatorilor U21.

În ultimul meci al etapei, la Ovidiu, campioana României și-a asigurat victoria prin două goluri marcate de fotbaliști U21, Ianis Hagi (foto) și Andrei Ciobanu. Este a doua etapă consecutive în care Ianis Hagi marchează pentru Viitorul, de la revenirea de la Fiorentina.

În total, în această rundă au evoluat 27 de jucători U21, 19 au fost titulari, iar 14 dintre aceștia au jucat toate cele 90 de minute.

Gaz Metan – Juventus București 0-0

Gaz Metan: Olaru (integralist), Târcoveanu (din minutul 78)
Juventus: Fl. Ștefan (integralist), Simion (din minutul 75)

Voluntari – CSU Craiova 0-1
Bancu (32)

Voluntari: D. Benzar (integralist)
CSU Craiova: R. Popa (integralist), Burlacu (din minutul 90+1)

Sepsi – Concordia Chiajna 1-1
Tandia (9) / Deaconu (70)

Sepsi: Hamed (titular, 73 de minute), P. Petre (din minutul 73)
Concordia: Deaconu (integralist), Cioablă (titular, 45 de minute)

CFR Cluj – Astra 2-0
Culio (8), Țucudean (67)

CFR: Cr. Manea (integralist), Costache (din minutul 84)
Astra: Butean (integralist), Balaure (din minutul 61)

ACS Poli Timișoara – CSM Poli Iași 1-2
Vașvari (88 – pen.) / Platini (11), A. Cristea (26)

ACS Poli: Bîrnoi (integralist)
CSM Iași: Panțîru (integralist)

Dinamo – FCSB 2-2
Pesic (20), Torje (57) / Man (83), Teixeira (90+3)

Dinamo: Olteanu (integralist)
FCSB: A. Vlad (integralist), Fl. Coman (integralist), Man (din minutul 46)

Viitorul – FC Botoșani 2-1
Hagi (34), Ciobanu (90+4) / M. Roman (10 – pen.)

Viitorul: Băluță (integralist), Cicâldău (titular, 85 de minute), I. Hagi (titular, 90+5 minute), Ciobanu (din minutul 85)
FC Botoșani: Oaidă (integralist), Moruțan (titular, 45 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 25- a Ligii I, ediția 2017-2018

Portari: A. Vlad (FCSB)

Fundași: Fl. Ștefan (Juventus), Simion (Juventus), R. Popa (CSU Craiova), Cr. Manea (CFR), Butean (Astra), Panțîru (CSM Iași), Olteanu (Dinamo)

Mijlocași: Olaru (Gaz Metan), Târcoveanu (Gaz Metan), Hamed (Sepsi), P. Petre (Sepsi), Deaconu (Concordia), Costache (CFR), Balaure (Astra), Bîrnoi (ACS Poli), Băluță (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Cicâldău (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), Oaidă (FC Botoșani), Moruțan (FC Botoșani)

Atacanți: D. Benzar (Voluntari), Burlacu (CSU Craiova), Cioablă (Concordia), Fl. Coman (FCSB), Man (FCSB)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.