În cea de-a cincea etapă a Ligii I s-au folosit în total, în cele 7 meciuri, 39 de fotbaliști eligibili pentru echipa națională de tineret a României. Dinamo București a rămas lider la acest capitol, antrenorul Ioan Andone mizând pe 7 astfel de fotbaliști în derby-ul cu Steaua, 1-1. Reușita dinamoviștilor a aparținut lui Dorin Rotariu, internațional Under 21, convocat la prima reprezentativă în lotul lărgit pentru meciul cu Muntenegru.

Pe Bega, ACS Poli Timișoara s-a impus în fața celor de la CSU Craiova cu scorul de 3-2. Victoria a fost obținută în minutele de prelungire, după un gol spectaculos reușit de Cristian Bărbuț. Acesta a marcat la capătul unei curse de 70 de metri!

Din cei 39 de fotbaliști Under 21 care au bifat minute în etapa a 5-a, doi au fost debutanți în Liga I: Cristi Novacek la Chiajna și Ovidiu Bic la Gaz Metan Mediaș. Astfel, numărul total al tinerilor jucători care au debutat în Liga I, în acest sezon, a ajuns la 17.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a cincea etapă din Liga I, cu mențiunea că marcatorii evidențiați sunt fotbaliști care fac parte din această categorie:

CSM Poli Iași – Viitorul 0-0
CSM Poli Iași: C. Ștefănescu (titular, 66 de minute), Târșă (din minutul 66)
Viitorul: Dr. Nedelcu (integralist), R. Marin (integralist), B. Țîru (integralist), Vână (titular, 46 de minute), Casap (din minutul 46), Cioablă (din minutul 57)

ASA Tg. Mureș – Concordia 0-1
Koenders (79)
ASA Tg. Mureș: Dobrosavlevici (integralist), Candrea (integralist), Feketics (din minutul 82), R. Deaconu (din minutul 82)
Concordia: Grădinaru (integralist), Novacek (din minutul 90)

FC Steaua – FC Dinamo 1-1
De Amorim (17) / Rotariu (11)
FC Steaua: Fl. Tănase (integralist)
FC Dinamo: Brănescu (integralist), Nedelcearu (integralist), St. Filip (titular, 88 de minute), D. Rotariu (integralist), I. Șerban (din minutul 70), D. Popa (din minutul 83), V. Olteanu (din minutul 89)

Voluntari – Pandurii 0-0
Voluntari: Popadiuc (titular, 75 de minute), Căpățână (din minutul 67), Voduț (din minutul 75)
Pandurii: R. Trifu (titular, 85 de minute), A. Pițian (Pandurii)

CFR Cluj – Astra 5-1
Cr. Lopez (12 pen, 63 pen), T. Lopes (70), Petrucci (77, 90+3 pen) / D. Niculae (9)
CFR Cluj: Ad. Păun (integralist)
Astra: Al. Ioniță (integralist), S. Balaure (din minutul 80)

Gaz Metan – Botoșani 0-0
Gaz Metan: I. Cristea (integralist), Bic (din minutul 87)
Botoșani: G. Miron (integralist), L. Fulop (titular, 72 de minute)

ACS Poli Timișoara – CSU Craiova 3-2
Artean (45 pen, 82 pen), Bărbuț (90) / Zlatinski (61 pen), Nuno Rocha (68)
ACS Poli: Bărbuț (integralist), Sorescu (titular, 74 de minute), S. Mailat (din minutul 74), I. Roșu (din minutul 84)
CSU Craiova: A. Ivan (integralist)

Portar: Brănescu (FC Dinamo)
Fundași: Dr. Nedelcu (Viitorul), Dobrosavlevici (ASA Tg. Mureș), Nedelcearu (FC Dinamo), St. Filip (FC Dinamo), V. Olteanu (FC Dinamo), I. Cristea (Gaz Metan), G. Miron (Botoșani)
Mijlocași: C. Ștefănescu (CSM Poli Iași), Târșă (CSM Poli Iași), R. Marin (Viitorul), Casap (Viitorul), Candrea (ASA Tg. Mureș), R. Deaconu (ASA Tg. Mureș), R. Grădinaru (Concordia), Novacek (Concordia), Fl. Tănase (FC Steaua), D. Rotariu (FC Dinamo), I. Șerban (FC Dinamo), Popadiuc (Voluntari), Căpățână (Voluntari), Voduț (Voluntari), R. Trifu (Pandurii), A. Pițian (Pandurii), Ad. Păun (CFR Cluj), Al. Ioniță (Astra), S. Balaure (Astra), Bic (Gaz Metan), Bărbuț (ACS Poli), Sorescu (ACS Poli), S. Mailat (ACS Poli), I. Roșu (ACS Poli)
Atacanți: Vână (Viitorul), Cioablă (Viitorul), Feketics (ASA Tg. Mureș), D. Popa (FC Dinamo), L. Fulop (Botoșani), A. Ivan (CSU Craiova).

Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.