Clujenii s-au impus cu scorul de 1-0 în meciul cu cei mai mulți tineri jucători utilizați. CFR a folosit 3 fotbaliști U21, în timp ce la FCSB au evoluat 5.

Liga 1 s-a reluat weekend-ul precedent, iar cel mai interesant meci al rundei a fost duelul dintre campioana CFR și FCSB, încheiat cu victoria clujenilor cu scorul de 1-0. În această partidă au evoluat opt jucători U21, trei pentru CFR Cluj, Itu, Costache și Petrila și cinci pentru FCSB, Oaidă, Moruțan, Man, Florinel Coman și Olaru.

În etapa cu numărul 23, doi jucători eligibili reguli implementate de FRF și-au trecut numele pe lista marcatorilor,  Adrian Șut de la Academica Clinceni și Ricardo Grigore de la Dinamo. Mijlocașul ilfovenilor a marcat pentru a treia oară în acest sezon, în timp ce pentru Grigore reușita din partida cu Astra este a doua a sezonului.

În total, în această etapă au evoluat 37 de jucători U21, 31 fiind titulari și 18 integraliști.

Universitatea Craiova – Gaz Metan 3-1
Au marcat: Cicâldău (7, 26), Cosic (62) / M. Constantin (37 – pen.)
Craiova: Mihăilă (integralist), Nițu (titular, 60 de minute)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Drăghici (titular, 45 de minute)

Academica – FC Voluntari 1-2
Au marcat: Șut (8) / Simonovski (13), Căpățînă (56 – pen.)
Academica: Șut (integralist), Merloi (integralist), R. Ion (din minutul 46)
Voluntari: Pașcanu (integralist), Mățan (integralist)

Hermannstadt – Sepsi 2-2
Au marcat: Debelju (66, 84) / Safranko (13, 68)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Vodă (titular, 20 de minute)
Sepsi: Csiszer (integralist), Ștefănescu (titular, 72 de minute)

Dinamo – Astra 2-0
Au marcat: Perovic (65 – pen.), R. Grigore (73)
Dinamo:
R. Grigore (integralist), Mihaiu (titular, 90+2 de minute), R. Moldoveanu (din minutul 90+2)
Astra: Dima (integralist), Simion (titular, 66 de minute)

Chindia – FC Botoșani 0-1
A marcat: Dugandzic (90)
Chindia: Șerban (titular, 38 de minute), A. Ioniță (integralist)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist), Cîmpanu (din minutul 89)

CFR – FCSB 1-0
A marcat: Vinicius (79)
CFR: Itu (titular, 60 de minute), Costache (titular, 84 de minute), Petrila (din minutul 84)
FCSB: Oaidă (integralist), Moruțan (integralist), Man (integralist), Fl. Coman (titular, 85 de minute), Olaru (din minutul 46)

Politehnica Iași – Viitorul 1-2
Au marcat: Omoh (2) / Zoua (80), Iancu (85)
Poli Iași: Șerban (integralist), Horșia (titular, 88 de minute), Al. Zaharia (din minutul 88)
Viitorul: Ghiță (integralist), Boboc (titular, 68 de minute), Ciobanu (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 23-a Ligii 1, ediția 2019-2020
Portar:
Fundași: Velisar (Gaz Metan), Pașcanu (Voluntari), Opruț (Hermannstadt), R. Grigore (Dinamo), Dima (Astra), Ioniță (Chindia), Haruț (Botoșani), Chindriș (Botoșani), Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul)
Mijlocași: Mihăilă (Craiova), Nițu (Craiova), Drăghici (Gaz Metan), Șut (Academica), Merloi (Academica), R. Ion (Academica), Mățan (Voluntari), Vodă (Hermannstadt), Csiszer (Sepsi), Mihaiu (Dinamo), Simion (Astra), Șerban (Chindia), Cîmpanu (Botoșani), Itu (CFR), Costache (CFR), Petrila (CFR), Oaidă (FCSB), Moruțan (FCSB), Olaru (FCSB), S. Șerban (Poli Iași), Horșia (Poli Iași), Ciobanu (Viitorul)
Atacanți: Ștefănescu (Sepsi), Moldoveanu (Dinamo), Man (FCSB), Coman (FCSB), Al. Zaharia (Poli Iași)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.