Mijlocașul celor de la Academica a făcut diferența în duelul de la Ploiești, câștigat de ilfoveni în fața celor de la Chindia Târgoviște.

Cel mai spectaculos meci al rundei cu numărul 18 din Liga 1 s-a disputat la Ploiești, între Chindia și Academica Cliceni. Această partidă s-au marcat 7 goluri, ilfovenii impunându-se cu 5-2, iar trei goluri i-au aparținut mijlocașului George Merloi.

Cu reușitele de la Ploiești, Merloi a ajuns la 4 goluri marcate în actualul sezon. Fostul mijlocaș este crescut la Academia Sport Team și ajuns în Franța la Rennes înainte de a reveni în România la Clinceni. Fotbalistul de 20 de ani a debutat luna trecută la naționala U21, acolo unde a fost promovat de Mirel Rădoi, actualul selecționer al primei reprezentative.

În total, în această etapă au evoluat 32 de jucători U21, 24 fiind titulari și 14 integraliști.

Astra – Gaz Metan 1-0
A marcat: Alibec (26)
Astra: Dima (integrașlist), Simion (integralist)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (integralist), Drăghici (din minutul 79)

Dinamo – Politehnica Iași 1-0
A marcat: Perovic (47)
Dinamo: Ciobotariu (integralist), Moldoveanu (titular, 76 de minute)
Poli Iași: Horșia (titular, 75 de minute), F. Cristea (titular, 65 de minute), Hațieganu (din minutul 65)

Sepsi – Universitatea Craiova 1-0
A marcat: Safranko (8)
Sepsi: Ștefănescu (integralist), Carnat (titular, 62 de minute)
Craiova: Mihăilă (integralist), Nițu (titular, 29 de minute)

Chindia – Academica Clinceni 2-5
Au marcat: Cherchez (3), Rață (41) / Buziuc (18), Merloi (29, 39, 50), Vojtus (70)
Chindia: Negrea (titular, 62 de minute), Dumiter (integralist), Neciu (din minutul 62)
Academica: Șut (integralist), Merloi (titular, 74 de minute), Cr. Dumitru (din minutul 74), R. Ion (din minutul 84)

Hermannstadt – CFR Cluj 1-1
Au marcat: Petrescu (85 – pen.) / Omrani (79)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Vodă (titular, 52 de minute)
CFR: Costache (titular, 45 de minute), Itu (titular, 77 de minute), Pașcanu (din minutul 55)

Botoșani – Viitorul 1-0
A marcat: Ongenda (17 – pen.)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist)
Viitorul: Ghiță (integralist), L. Munteanu (integralist), Ciobanu (din minutul 45), Boboc (din minutul 76)

Partida FC Voluntari – FCSB a fost amânată!

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 18-a Ligii 1, ediția 2019-2020

Portar:
Fundași: Dima (Astra), Velisar (Gaz Metan), Ciobotariu (Dinamo), Neciu (Chindia), Opruț (Hermannstadt), Pașcanu (CFR), Haruț (Botoșani), Chindirș (Botoșani), Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul)
Mijlocași: Simion (Astra), Olaru (Gaz Metan), Drăghici (Gaz Metan), Horșia (Poli Iași), F. Cristea (Poli Iași), Hațieganu (Poli Iași), Carnat (Sepsi), Mihăilă (Craiova), Nițu (Craiova), Negrea (Chindia), Șut (Academica), Merloi (Academica), Cr. Dumitru (Academica), R. Ion (Academica), Vodă (Hermannstadt), Costache (CFR), Itu (CFR), Ciobanu (Viitorul)
Atacanți: Moldoveanu (Dinamo), Ștefănescu (Sepsi), Dumiter (Chindia), Munteanu (Viitorul)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.