Etapă reușită pentru fotbaliștii eligibili regulii implementate de FRF, care au punctat de patru ori. În afara lui Coman și Dăguș, Patrick Petre a înscris și el.

Liga 1 și-a desemnat campioana, CFR Cluj reușind să câștige pentru al doilea an consecutiv trofeul și va reprezenta România în Liga Campionilor. De asemenea, locul 2 a fost adjudecat de FCSB, în timp ce Viitorul și Craiova luptă pentru locul pe podium, iar duelul decisiv se va da chiar în meci direct, în ultima etapă a play-off-ului din actualul sezon.

În runda a 9-a a play-off-ului și play-out-lui Ligii 1 au evoluat 32 de jucători U21, 23 dintre aceștia fiind titulari și 18 integraliști.

Dintre aceștia, trei au reușit să puncteze. Florinel Coman a reușit o “dublă” pentru FCSB în victoria de la Sepsi, 5-1, prin care a ajuns la cota 11 în actualul sezon. Tot în play-off, atacantul celor de la Viitorul, Denis Drăguș, a înscris după cinci luni de zile, ultima sa reușită fiind în luna decembrie.

Partida de la Sfântu Gherghe, contra celor de la FCSB, a marcat și debutul lui Călin Popescu, mijlocașul în vârstă de 17 ani al celor de la Sepsi.

În play-out, Patrick Petre a înscris primul său gol din actuala stagiune, în victoria celor de la Politehnica Iași cu Dunărea Călărași.

Play-off

Sepsi – FCSB 1-5

Mensah (74) / Hora (6), M. Roman (10), Fl. Coman (46, 50), Rusescu (80 – pen.)

Sepsi: Fl. Ștefan (titular, 83 de minute), Hamed (titular, 70 de minute), C. Popescu (din minutul 83)

FCSB: Fl. Coman (integralist), Man (integralist), Moruțan (din minutul 53)

CFR Cluj – U Craiova 1948 CS 1-0

Culio (12 – pen.)

CFR: Manea (integralist), Costache (din minutul 61)

Craiova: Cicâldău (integralist), Baicu (integralist)

Viitorul – Astra 3-0

Eric (44 – pen.), Calcan (66), Drăguș (74)

Viitorul: Tordai (integralist), Iacob (integralist), Ciobanu (integralist), G. Ganea (integralist), I. Hagi (din minutul 54), T. Băluță (din minutul 54), Drăguș (din minutul 67)

Astra: Butean (integralist), V. Gheorghe (din minutul 71)

Play-out

Botoșani – Voluntari 2-0

1. Roman II (9), Golofca (45+2)

Botoșani: L. Fulop (integralist)

Voluntari: I. Gheorghe (integralist), Tudorie (titular, 68 de minute)

Dinamo – Gaz Metan 2-0

Montini (56, 80)

Dinamo: Ciobotariu (integralist), Sorescu (integralist)

Gaz Metan: Olaru (titular, 63 de minute), Mailat (din minutul 63)

Hermannstadt – Concordia 1-0

Blănaru (33)

Hermannstadt: Căbuz (integralist)

Concordia: A. Radu (integralist)

Politehnica Iași – Dunărea 4-0

Platini (39), Joao Teixeira (71 – pen.), Cioinac (73), P. Petre (90+2)

Poli Iași: Burlacu (titular, 22 de minute), P. Petre (din minutul 22)

Dunărea: D. Benzar (integralist), Simion (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 9-a din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1, ediția 2018-2019

Portari: Tordai (Viitorul), Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: Fl. Ștefan (Sepsi), Manea (CFR), Butean (Astra), Ciobotariu (Dinamo), A. Radu (integralist)

Mijlocași: Hamed (Sepsi), C. Popescu (Sepsi), Moruțan (FCSB), Costache (CFR), Cicâldău (Craiova), Baicu (Craiova), Iacob (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Băluță (Viitorul), V. Gheorghe (Astra), L. Fulop (Botoșani), I. Gheorghe (Voluntari), Sorescu (Dinamo), Olaru (Gaz Metan), Mailat (Gaz Metan), P.Petre (Poli Iași), Simion (Dunărea)

Atacanți: Fl. Coman (FCSB), Man (FCSB), G. Ganea (Viitorul), Drăguș (Viitorul), Tudorie (Voluntari), Burlacu (Poli Iași), D. Benzar (Dunărea)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1