Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor under 21 utilizați de echipele din Liga I. După primele 5 meciuri din etapa inaugurală a sezonului, avem doi marcatori U21!

Regula folosirii unui jucător crescut la nivel național eligibil pentru reprezentativa U21 a început să se aplice în Liga I și avem deja primele imagini ale acestei modificări. După 5 partide ale primei runde, celelalte două fiind amânate, două concluzii: Dinamo a reușit o victorie impresionantă în deplasare, 4-1 la Astra, campioana en-titre, încheind partida cu 6 jucători tineri pe teren, în vreme ce Iancu (Viitorul – Foto Facebook Academia Hagi) și Candrea (ASA) au punctat pentru echipele lor.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în prima etapă din Liga I, cu mențiunea că marcatorii evidențiați sunt fotbaliști care fac parte din această categorie:

Etapa I

Voluntari – Viitorul 0-1
Iancu 42
Voluntari: Căpățână (titular, 78 minute), Tăbăcariu (titular, 57 minute), Popadiuc (din min. 78)
Viitorul: Țîru (integralist), R. Marin (integralist), Fl. Tănase (titular, 73 minute), G. Iancu (titular, 57 minute), Dr. Nedelcu (din min. 73)

Pandurii – CSU Craiova 2-1
Ov. Herea (57), A. Hora (90+3) / B. Vătăjelu (89)
Pandurii: Pârcălabu (titular, 70 minute), R. Trifu (din min. 70), Pițian (din min. 82)
CSU Craiova: A. Ivan (integralist)

Gaz Metan – Tg. Mureș 2-1
Llullaku (32), Axente (62) / R. Candrea (42)
Gaz Metan: I. Cristea (integralist)
Tg. Mureș: Dobrosavlevici (integralist), S. Bucur (titular, 45 minute), R. Candrea (titular, 45 minute), Oct. Ursu (titular, 76 minute), Y. Hamed (din min. 46), Feketics (din min. 76)

Astra – Dinamo 1-4
Boldrin (49) / Gnohere (23, 69, 76), V. Lazăr (44)
Astra: Al. Ioniță (integralist)
Dinamo: L. Brănescu (integralist), St. Filip (integralist), I. Nedelcearu (integralist), D. Rotariu (integralist), I. Șerban (din minutul 80), P. Petre (din minutul 82)

CFR Cluj – Chiajna 2-0
Cr. Lopez (66), Guima (68)
CFR Cluj: Ad. Păun (integralist), Horj (din min. 77)
Chiajna: R. Grădinaru (titular, 75 minute), R. Răducanu (din minutul 75)

Etapa mijlocașilor
Din cei 30 de jucători eligibili pentru selecționata Under 21 care au jucat în cele 5 meciuri disputate în prima etapă a Ligii 1, 19 au evoluat la mijlocul terenului