Play-off-ul Ligii 1 s-a încheiat, în timp ce lupta pentru supraviețuire în prima divizie e una deschisă.

În runda cu numărul 10 din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1 au evoluat 43 de jucători eligibili regulii implementate de FRF, 30 fiind titulari și 22 integraliști.

Doi jucători U21 au reușit să înscrie în această etapă, Denis Drăguș pentru Viitorul în victoria de la Craiova, scor 2-1, și Silviu Balaure pentru Astra, în succesul cu 3-2 contra celor de la Sepsi.

Cei doi se vor duela sâmbătă, 25 mai, la Ploiești, în finala Cupei României, meci care va începe la ora 20:00.

În plus, alți doi tineri jucători U21 au debutat în Liga 1, Cătălin Itu, 19 ani, la CFR Cluj și Balaska Etele, 16 ani, la Sepsi.

Play-off

U Craiova 1948 CS – Viitorul 1-2

Martic (15) / Mihăilă (70- autogol), Drăguș (90+3)

Craiova: Cicâldău (integralist), Mihăilă (titular, 87 de minute), Baicu (din minutul 87)

Viitorul: Ghiță (integralist), Boboc (integralist), I. Hagi (integralist), T. Băluță (titular, 66 de minute), Drăguș (integralist), Tîrcoveanu (din minutul 57)

FCSB – CFR 1-0

Teixeira (53)

FCSB: Vlad (integralist), Nedelcu (integralist), Fl. Coman (integralist), Man (titular, 87 de minute), Moruțan (din minutul 63)

CFR: Manea (integralist), Costache (titular, 57 de minute), Petrila (din minutul 57), Itu (din minutul 77)

Astra – Sepsi 3-2

Mrzjlak (13), Balaure (27), Moise (63) / Tandia (43), Bejan (90+2 – autogol)

Astra: V. Gheorghe (integralist), Balaure (integralist), Butean (integralist), Dima (din minutul 70), Chiriac (din minutul 83)

Sepsi: Fl. Ștefan (integralist), Carnat (integralist), Sîntean (titular, 66 de minute), Hamed (din minutul 38), C. Popescu (din minutul 66), Etele (din minutul 74)

Play-out

Botoșani – Gaz Metan 1-0

Rodriguez (44 – pen.)

Botoșani: Oaidă (integralist), Târșa (din minutul 87)

Gaz Metan: Mailat (titular, 69 de minute), Costea (din minutul 69)

Politehnica Iași – Hermannstadt 1-1

Nascimento (64 – pen.) / Stoica (86)

Poli Iași: P. Petre (integralist)

Hermannstadt: Căbuz (integralist)

Concordia – Dinamo 0-2

Montini (59), Jaadi (75)

Concordia: A. Radu (titular, 72 de minute), Stănică (din minutul 72)

Dinamo: Ciobotariu (integralist), R. Grigore (integralist)

Voluntari – Dunărea Călărași 0-0

Voluntari: I. Gheorghe (integralist), Tudorie (integralist)

Dunărea: Simion (integralist), D. Benzar (titular, 90 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 10-a din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1, ediția 2018-2019

Portari: Căbuz (Hermannstadt), Vlad (FCSB)

Fundași: Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul), Manea (CFR), Butean (Astra), Dima (Astra), Fl. Ștefan (Sepsi), A. Radu (Chiajna), Stănică (Chiajna), Ciobotariu (Dinamo), R. Grigore (Dinamo)

Mijlocași: Cicâldău (Craiova), Mihăilă (Craiova), Baicu (Craiova), I. Hagi (Viitorul), T. Băluță (Viitorul), Tîrcoveanu (Viitorul), Nedelcu (FCSB), Moruțan (FCSB), Costache (CFR), Petrila (CFR), Itu (CFR), V. Gheorghe (Astra), Balaure (Astra), Chiriac (Astra), Carnat (Sepsi), Hamed (Sepsi), C. Popescu (Sepsi), Etele (Sepsi), Oaidă (Botoșani), Târșa (Botoșani), Mailat (Gaz Metan), Târșa (Gaz Metan), P. Petre (Poli Iași), I. Gheorghe (Voluntari), Simion (Dunărea), D. Benzar (Dunărea)

Atacanți: Drăguș (Viitorul), Fl. Coman (FCSB), Man (FCSB), Sîntean (Sepsi), Tudorie (Voluntari)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1