Portarul celor de la Hermannstadt, Cătălin Căbuz, component al naționalei pregătite de Mirel Rădoi, este singurul jucător de tineret integralist în actualul sezon.

Liga 1 a avut programată în weekendul precedent o nouă rundă din prima ligă. Derby-ul etapei s-a disputat la Craiova, acolo unde jucătorii antrenați de Devis Mangia s-au impus cu scorul de 2-0 în fața campionei CFR, făcând ca lupta la titlu să devină una extrem de interesantă.

Unul dintre remarcații partidei din Bănie a fost Valentin Mihăilă, mijlocașul celor de la Craiova, care a oferit pasa de gol la prima reușită a oltenilor. Mijlocașul de 19 ani, component al reprezentativei U19, este unul dintre remarcații actualului sezon din Liga 1, trecându-și în cont trei pase decisive.

Un alt jucător care în acest campionat este printre oamenii importanți din prima divizie este portarul celor de la Hermannstadt, Cătălin Căbuz, cel care a evoluat toate minutele pentru echipa sa.

În total, în runda cu numărul 23, au evoluat 33 de jucători U21, 23 dintre aceștia fiind titulari și 19 integraliști.

Astra – Viitorul 3-0

Begue (28), Alibec (51, 65)

Astra: Butean (integralist)

Viitorul: T. Băluță (integralist), I. Hagi (integralist), Casap (integralist), Drăguș (integralist), Boboc (din minutul 46), Iacob (din minutul 74)

Sepsi -Dinamo 0-1

Nistor (57 – pen.)

Sepsi: Rus (integralist), Hamed (titular, 31 de minute), Drăghici (din minutul 31), Fl. Ștefan (din minutul 58)

Dinamo: R. Grigore (integralist), Sorescu (integralist)

Dunărea Călărași – Concordia 2-1

Honciu (36), Ammari (90+4) / Guessan (26 – pen.)

Dunărea: Vlădoiu (integralist), D. Benzar (din minutul 55)

Concordia: Fota (integralist)

Politehnica Iași – Gaz Metan Mediaș 1-0

Zaharia (29)

Poli Iași: Burlacu (titular, 77 de minute), Panțîru (din minutul 77)

Gaz Metan: Olaru (titular, 81 de minute), Mailat (din minutul 81)

U Craiova 1948 Club Sportiv – CFR Cluj 2-0

A. Cristea (14), Koljic (78)

Craiova: Cicâldău (integralist), Mihăilă (titular, 83 de minute)

CFR: Manea (integralist), Petrila (din minutul 61), Costache (din minutul 73)

Botoșani – Voluntari 1-0

M.Roman II (45)

Botoșani: Chindriș (integralist), L. Fulop (din minutul 79)

Voluntari: Leasă (integralist), I. Gheorghe (integralist), Tudorie (integralist)

FCSB – Hermannstadt 3-0

Dâlbea (3 – autogol), Hora (17), Teixeira (90+4)

FCSB: Fl. Coman (integralist), Man (integralist)

Hermannstadt: Căbuz (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 23-a a Ligii 1, ediția 2018-2019

Portar: Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: Butean (Astra), Boboc (Viitorul), Rus (Sepsi), Fl. Ștefan (Sepsi), R. Grigore (Dinamo), Vlădoiu (Călărași), Fota (Concordia), Panțîru (Poli Iași), Manea (CFR), Chindirș (Botoșani), Leasă (Voluntari)

Mijlocași: T. Băluță (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Casap (Viitorul), Iacob (Viitorul), Hamed (Sepsi), Drăghici (Sepsi), Sorescu (Dinamo), D. Benzar (Călărași), Olaru (Gaz Metan), Mailat (Gaz Metan), Cicâldău (Craiova), Mihăilă (Craiova), Petrila (CFR), Costache (CFR), L. Fulop (Botoșani), I. Gheorghe (Voluntari)

Atacanți: Drăguș (Viitorul), Burlacu (Poli Iași), Tudorie (Voluntari), Fl. Coman (FCSB), Man (FCSB)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.