Razvan Andronic
Răzvan Andronic (Botoșani) a marcat la debutul în Liga 1, în meciul câștigat cu 2-0 contra lui FCSB. Foto: sportpictures.eu

În cele 7 partide ale etapei a treia a Ligii 1 s-au marcat 16 goluri. La 6 dintre acestea, jucătorii eligibili regulii U21 au avut o contribuție importantă, înscriind sau pasând decisiv.

Din acest sezon, formațiile din prima divizie au obligativitatea să aibă în primul 11 doi jucători U21. Sunt eligibili pentru acest campionat jucătorii români născuți începând cu 1 ianuarie 1998.

Au marcat pentru echipele lor, în partide câștigate, Horșia (Politehnica Iași), Andronic (Botoșani) și Ciobanu (Viitorul). Primii doi au deschis scorul în victoriile cu 2-0, iar ultimul a înscris golul care, până la urmă, a făcut diferența în partida cu Hermannstadt, 3-2. Dintre aceștia s-a remarcat Răzvan Andronic, fotbalistul de 19 ani al lui FC Botoșani, care a marcat la debutul în Liga 1 chiar împotriva vicecampioanei FCSB.

Pe lângă Andronic, alți patru tineri jucători au bifat primul meci pe prima scenă a fotbalului românesc: Cristian Dumitru (Clinceni), Andreas Mihaiu (Dinamo), Raul Opruț (Hermannstadt), Marco Dulca (Viitorul).

Tot în această rundă și-au trecut în cont câte un assist: I. Gheorghe (Voluntari), Carnat (Sepsi) și Ghiță (Viitorul).

În total, 37 de jucători U21 au evoluat în etapa a treia a Ligii 1. Dintre aceștia, 34 au fost titulari (față de 28 și 31, în rundele trecute), iar 23 integraliști (față de 15, respectiv 16, în primele etape).

Politehnica Iași – Academica Clinceni 2-0
Au marcat: Horșia (47), Ad. Bălan (78-pen.)
Poli Iași
: Vl. Danale (titular, 45 de minute), Horșia (integralist)
Clinceni: Șut (integralist), Cr. Dumitru (integralist)

Voluntari – Astra 1-2
Au marcat:
Căpățînă (10) / Alibec (42), V. Gheorghe (56)
Voluntari: Cr. Costin (titular, 60 de minute), I. Gheorghe (integralist)
Astra: Dima (integralist), G. Simion (integralist)

Gaz Metan – Sepsi OSK 1-1
Au marcat:
Chamed (34) / Karanovic (67)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (titular, 88 de minute)
Sepsi: Carnat (integralist), Hamed (titular, 59 de minute)

CFR Cluj – Dinamo 1-0
A marcat:
Omrani (83-pen.)
CFR Cluj: Costache (integralist), Itu (titular, 45 de minute)
Dinamo: Grigore (integralist), Moldoveanu (titular, 78 de minute), A. Mihaiu (din minutul 78)

Universitatea Craiova – Chindia 1-0
A marcat:
M. Roman (46)
Craiova: Șt. Vlădoiu (titular, 25 de minute), V. Constantin (integralist)
Chindia: Aioani (integralist), Neciu (integralist), Neicuțescu (integralist)

Viitorul – Hermannstadt 3-2
Au marcat:
Țîru (51), Eric (63), Ciobanu (80) / Yazalde (75), I. Stoica (89)
Viitorul: Ghiță (integralist), Boboc (integralist), Ciobanu (integralist), Ganea (titular, 38 de minute), Drăguș (din minutul 38), M. Dulca (din minutul 73)
Hermannstadt: R. Opruț (integralist), Buzan (titular, 62 de minute)

FCSB – FC Botoșani 0-2
Au marcat:
Andronic (18), Ongenda (40)
FCSB: A. Vlad (integralist), Oaidă (integralist), Fl. Coman (integralist), Man (titular, 16 minute)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist), Andronic (titular, 74 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 3 a Ligii 1, ediția 2019-2020

Portari: Aioani (Chindia), A. Vlad (FCSB)

Fundași: Dima (Astra), Velisar (Gaz Metan), Grigore (Dinamo), Șt. Vlădoiu (Craiova), Neciu (Chindia), Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul), R. Opruț (Hermannstadt), Haruț (Botoșani), Chindriș (Botoșani)

Mijlocași: Vl. Danale (Politehnica Iași), Horșia (Politehnica Iași), Șut (Clinceni), Cr. Costin (Voluntari), I. Gheorghe (Voluntari), G. Simion (Astra), Olaru (Gaz Metan), Carnat (Sepsi), Hamed (Sepsi), Costache (CFR Cluj), Itu (CFR Cluj), A. Mihaiu (Dinamo), V. Constantin (Craiova), Neicuțescu (Chindia), Ciobanu (Viitorul), M. Dulca (Viitorul), Buzan (Hermannstadt), Oaidă (FCSB), Fl. Coman (FCSB), Man (FCSB)

Atacanți: Cr. Dumitru (Clinceni), Moldoveanu (Dinamo), Ganea (Viitorul), Drăguș (Viitorul), Andronic (Botoșani)

Viitorul 3 3 0 0 9-2 9
U Craiova 3 3 0 0 6-2 9
FC Botoșani 3 2 1 0 8-3 7
CFR Cluj 3 2 1 0 6-2 7
Poli Iași 3 2 1 0 4-1 7
Gaz Metan 3 1 2 0 5-3 5
Astra 3 1 1 1 4-4 4
FCSB 3 1 1 1 4-5 4