În etapa a 8-a din play-off-ul și play-out-ul Ligii I au fost folosiți 40 de jucători eligibili pentru regula sub 21. Dintre aceștia, 24 au fost titulari, iar 21 au evoluat toate cele 90 de minute.

În acestă etapă a ieșit în evidență atacantul celor de la CSU Craiova, Andrei Ivan (foto, în duel cu Horj), care a marcat o “dublă” contra celor de la CFR Cluj și a ajuns la cota 9 goluri marcate în acest sezon, depășindu-și astfel recordul de sezonul trecut, atunci când a înscris de 7 ori . De asemenea, un alt jucător sub 21, mijlocașul Doru Popadiuc a marcat un gol pentru FC Voluntari în victoria ilfovenilor cu 3-1 din deplasarea de la Turnu-Severin contra celor de la Pandurii.

Această etapă a adus și două debuturi: fundașul central de la ASA Târgu Mureș, Răzvan Dulap, a bifat primele sale 5 minute în Liga I în duelul cu cei de la Gaz Metan Mediaș, iar Radu Bârzan, de la CSU Craiova, a jucat ultimul sfert de oră în victoria echipei lui Gheorghe Mulțescu de la Cluj.

Etapa 8 / Play-off

Viitorul – Astra 3-2
Morar (40 – pen.), Țucudean (42, 77) / D. Niculae (12), Geraldo (89)
Viitorul: Țîru (integralist), Casap (integralist), Vână (integralist), Fl. Coman (din minutul 59), Dumitrescu (din minutul 82)
Astra: Alexandru Ioniță II (integralist), Moise (din minutul 82)

CFR Cluj – CSU Craiova 0-3
Ivan (30, 76), Zlatinski (44)
CFR: Horj (integralist), Păun (integralist)
CSU Craiova: Screciu (integralist), Ivan (integralist), R. Petre (din minutul 46), Bârzan (din minutul 75)

Dinamo – FCSB 2-1
Hanca (43-pen., 90+6-pen.) / Pleașcă (53)
Dinamo: St. Filip (integralist), Nedelcearu (integralist), P. Petre (din minutul 77)
FCSB: Bălașa (integralist), Fl. Tănase (integralist), Ov. Popescu (titular, 45 de minute)

Etapa 8 / Play-out

Concordia – CSM Iași 0-0
Concordia: Fota (integralist), Grădinaru (integralist), R. Deaconu (integralist), Dobrosavlevici (din minutul 54), Răsdan (din minutul 59)
CSM Iași: Ștefănescu (integralist)

ASA Târgu Mureș – Gaz Metan 0-0
ASA Târgu Mureș: E. Pap (integralist), Dulap (din minutul 85)
Gaz Metan: Bic (titular, 90+2 minute), Buziuc (din minutul 53)

Pandurii – FC Voluntari 1-3
Surugiu (82) / Cazan (33), Popadiuc (38), Cernat (67)
Pandurii: L. Popescu (integralist), Hamed (din minutul 46), Dodoi (din minutul 53)
FC Voluntari: Popadiuc (integralist), Voduț (titular, 55 de minute), Căpățână (titular, 76 de minute), G. Deac (din minutul 76)

ACS Poli Timișoara – FC Botoșani 1-1
Cânu (38) / Golofca (75)
ACS Poli: Mailat (integralist)
FC Botoșani: Miron (integralist), Juncănaru (din minutul 46), L. Fulop (din minutul 72)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 8 din playoff-ul și playout-ul Ligii I
Portari: E. Pap (ASA Târgu Mureș), L. Popescu (Pandurii)
Fundași: Miron (FC Botoșani), Dulap (ASA Târgu Mureș), Fota (Concordia), Dobrosavlevici (Concordia), St. Filip (Dinamo), Nedelcearu (Dinamo), Bălașa (FCSB), Horj (CFR Cluj), Țîru (Viitorul)
Mijlocași: Alex Ioniță II (Astra), Moise (Astra), Păun (CFR), Ov. Popescu (FCSB), Juncănaru (FC Botoșani), L. Fulop (FC Botoșani), Mailat (ACS Poli), Hamed (Pandurii), Dodoi (Pandurii), Popadiuc (FC Voluntari), Căpățână (FC Voluntari), G. Deac (FC Voluntari), Bic (Gaz Metan), Grădinaru (Concordia), Răsdan (Concordia), R. Deaconu (Concordia), Ștefănescu (Concordia), P. Petre (Dinamo), Screciu (CSU Craiova), R. Petre (CSU Craiova), Bârzan (CSU Craiova), Casap (Viitorul), Vână (Viitorul), Dumitrescu (Viitorul
Atacanți: Ivan (CSU Craiova), Fl. Tănase (FCSB), Fl. Coman (Viitorul), Voduț (FC Voluntari), Buziuc (Gaz Metan)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 1.