Meciul cu numărul 244 disputat în acest sezon de Liga 1 a adus și o bornă unică în această perioadă în care s-a aflat în vigoare regula jucătorilor U21.

În victoria obținută sâmbătă pe terenul lui Gaz Metan, scor 1-0, FCSB a avut pe teren nu mai puțin de 10 fotbaliști născuți în 1998 sau mai târziu. Record absolut din 2016 încoace, primul an în care a fost introdusă regula U21, scrie GSP.

Antrenorul Anton Petrea le-a oferit minute lui: Andrei Vlad (n. 1999), Olimpiu Moruțan (n. 1999), Alexandru Pantea (n. 2003), Adrian Petre (n. 1998), Ovidiu Perianu (n. 2002), Adrian Niță (n. 2003), Cristian Dumitru (n. 2001), Darius Olaru (n. 1998), Andrei Pandele (n. 2003), Gabriel Istrate (n. 2002).

Analiza statisticii Ligii 1 din acest sezon mai scoate în evidență câteva aspecte interesante. În total, în 2019-2020, FCSB a folosit 16 jucători Under 21. Pe locul secund se află Viitorul, cu 13 tineri fotbaliști care au evoluat în Liga 1, urmată apoi de Poli Iași, cu 10.

FCSB se află și pe primul loc în topul echipelor cu cele mai multe goluri înscrise de jucători U21, din totalul de 111 reușite în 2019-2020:

1. FCSB – 26 de goluri
2. Viitorul – 16 goluri
3. Universitatea Craiova, Academica Clinceni – 12 goluri

114 JUCĂTORI U21 Au bifat minute în acest sezon de Liga 1, 14% dintre aceștia au evoluat pentru fcsb

Trei debutanți în weekend

Partidele din finalul săptămânii trecute au adus și prima prezență în Liga 1 pentru trei tineri fotbaliști. Alex Georgescu a debutat pentru Viitorul în succesul contra Chindiei, scor 4-1. Fundașul a intrat pe teren pentru ultimele 17 minute. Andrei Pandele și Gabriel Istrate au fost introduși pe teren pentru oaspeți la pauza partidei Gaz Metan – FCSB 0-1.