(Photo by Stephen McCarthy - UEFA/UEFA via Sportsfile)

Tricolorii Under 21 au pierdut la limită în Danemarca, 1-2, primul meci din preliminariile pentru EURO 2021, după ce am ratat un penalty în prelungirile partidei.

“Am ridicat mult așteptările și nu vrem să dezamăgim”, a spus selecționerul Mirel Rădoi în preziua meciului de la Aalborg. Parcursul de la EURO 2019 este încă proaspăt în mintea noastră, am fost semifinaliști și la o repriză de calificarea în finală. Numai că echipa din vară nu mai este. Doar 9 jucători din lotul actual au fost în Italia, restul fie au depășit vârsta, fie sunt accidentați. Noua generație U21 se clădește acum, iar primele cărămizi se pun pe tărâm danez, acolo unde începe drumul spre EURO 2021.

Danezii ne iau tare, deschid scorul în minutul 3 prin Olsen, care a intrat în centru și a șutat la colțul lung. Gazdele nu fac pasul înapoi și continuă să pună presiune, dar suntem salvați de bară la o centrare trimisă din partea stângă. Plouă în rafale, un duș rece de toamnă. Începem să ne trezim, iar asta în mare parte datorită lui Coman. Mijlocașul de la FCSB șutează cu stângul de la marginea careului, portarul respinge. Apoi o face cu dreptul, Christensen se întinde și scoate din nou. Prindem curaj și începem să punem și noi presiune. Drăguș și Adi Petre nu cadrează însă șuturile.

Danezii fac iar pasul în față, pressing pe fundașii noștri, Rațiu cedează, Aioani e bătut, dar Dima respinge de pe linia porții! Am scăpat! E iar rândul nostru. Olaru e găsit bine de Coman în careu, păstrează mingea la picior și șutează cu stângul din poziție bună, dar pe direcția portarului. Florinel face slalom printre adversari, e oprit doar prin fault. Două lovituri libere, ambele executate de el, una bine, alta și mai bine, însă portarul danez le scoate pe amândouă. E pauză.

La cinci minute de la reluare, Rădoi face prima schimbare, iese Dragomir și intră Ciobanu, dar nu reușim să cucerim mijlocul terenului. În minutul 55 Rațiu greșește o pasă la centrul terenului și Olsen face 2-0. Mai mult, 10 minute mai târziu putea să mai încrie o dată, dar Aioani e salvat de bară. Încă patru schimbări în tabăra noastră: intră Chindriș, Velisar, Dobre și Ganea. Mai sunt 20 de minute!

Ciobanu centrează și Băluță trimite peste poartă din 14 metri. Românii prezenți pe stadion îi încurajează pe băieți. Prindem curaj, dar zidul danez pare de netrecut. Ca cel englez, la EURO. Și se doboară la fel. Florinel intră în centru, șutează tare, mingea mușcă gazonul în fața portarului și intră în poartă! Un gol precum cel de la Cesena! Încă 10 minute pentru egalare. Băluță cere suportul fanilor. Sunt 300 dar se aud doar ei, cei 1400 de danezi parcă nici nu există. Facem pressing și defensiva gazdelor începe să se clatine. Ganea găsește o breșă, ciupește mingea și Christensen îl faultează. E penalty! Coman ia mingea, o pune la punctul cu var, se face liniște… Ratează șansa egalării!

Începem drumul spre EURO 2021 cu un eșec, dar cu speranța că va fi bine. E primul meci, iar de acum încolo această generație va crește, sperăm, la fel de frumos ca acei copii nebuni din vară.

Urmează două meciuri pe teren propriu, cu Ucraina la Ploiești, pe 10 octombrie, și cu Irlanda de Nord la Voluntari, pe 14 octombrie. Hai, România!

Danemarca – România 2-1
A marcat: Olsen (3, 55) / Coman (80)

ROMÂNIA: 12. Aioani – 18. Rațiu ( 19. Velisar 66) , 4. Pașcanu, 3. Dima (15. Chindriș 66), 2. Boboc – 17. Olaru,  5. Băluță-cpt, 8. Dragomir (20. Ciobanu 51) – 10. Drăguș (22. Dobre 66), 11. Petre (9. Ganea 72), 7. Coman. Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve neutilizate: 23. Dur-Bozoancă – 6. Grigore, 14. Oaidă, 21. Neicuțescu

DANEMARCA: 1.Christensen – 3. Anymbe, 6. Sorensen, 5. Nelsson, 2. Poulsen – 8. Hjulmand (20. Kofod Andersen 46), 19. Nartey, 17. Holse (18. Madsen 86) – 7. Olsen, 10. Bruun Larsen, 14. Dreyer (9. Odgaard 66). Selecționer: Albert Capellas
Rezerve: 16. Vindhal-Jensen – 11. Jensen, 12. Ibsen, 13. Amundsen, 15. Damsgaard, 21. Rasmussen

Finlanda 2 1 1 0 4-2 4
Ucraina 2 1 0 1 4-2 3