În această dimineaţă, pe terenul 2 al Complexului Naţional de Fotbal de la Mogoşoaia, într-un amical cu FC Argeş 1953 Piteşti, selecţionerul Costel Enache a testat mai mulţi tineri jucători născuţi în 1998, susceptibili de a fi convocaţi la acţiunile următoare ale naţionalei Under 19 a României. Printre cei convocaţi s-au aflat patru jucători de peste hotare: trei din Germania – Fabio Feidel (Bayern Kitzingen), Flavius Botişeriu (1.FC Kaiserslautern) şi Andrei Badea (Speyer 09) şi unul din Ungaria –  Szilárd Magyari (Puskás Akadémia).

Partida s-a terminat cu scorul de 3-2 în favoarea echipei din Liga 3, care a înscris golul victoriei în minutul 90. Prima reuşită a meciului i-a aparţinut lui Onţel (20), dar argeşenii au terminat prima repriză în avantaj, scor 2-1. Geany Tudor a restabilit egalitatea la doi cu zece minute înainte de finalul partidei, însă echipa pregătită de Iulian Tameş a stabilit scorul final în ultimul minut de joc.

Selecţionerul Costel Enache i-a folosit în acest meci pe 1. Udeanu – 2. Ed. Oprea, 3. Feidel, 5. Fridrich, 4. Dinculescu – 8. Cr. Nica, 6. D. Cozma – 7. Janos, 10. Ov. Marin, 11. A. Badea – 9. Onţel. Au mai jucat: 12. Ureche – 14. Stângaciu, 15. Botişeriu, 16. Cr. Costin, 17. G. Tudor, 18. Magyari.

"Am testat astăzi o serie de jucători care s-au evidenţiat în ultimele luni la echipele lor de club, dar şi mai mulţi tineri de peste hotare, descoperiţi de colegii din cadrul Departamentului Scouting al FRF. Am vrut să le vedem potenţialul, din dorinţa de a găsi soluţii pentru echipa pe care o pregătesc, de a avea o concurenţă reală pe toate posturile. Sunt mulţumit de ceea ce am văzut şi consider că a fost o acţiune benefică pentru naţionala Under 19. Îmi pare rău că nu i-am avut la dispoziţie pe toţi cei pe care i-am avut în vedere pentru această acţiune, pentru că unii au fost plecaţi în cantonament cu echipa de seniori. Însă faptul că au ajuns în vederile antrenorilor de la prima echipă nu poate decât să mă bucure", a declarat Costel Enache, antrenorul naţionalei U19 a României.