Reprezentativa Under 18 a României a câștigat cu 3-2 cel de-al doilea joc de verificare disputat joi, 7 februarie, în compania selecționatei Ciprului. Meciul s-a disputat la baza de pregătire a ciprioților din Ayia Napa.

Tricolorii au deschis scorul prin Enache, care a convertit o lovitură de la 11m. Ciprioții au egalat în minutul 45, însă Marrone a înscris în prelungirile primei reprize, tricolorii intrând la vestiare în avantaj. În a doua repriză, Mitruscsak (57) a înscris și el din penalty, asigurând victoria tricolorilor în cel de-al doilea meci amical.

Și naționala U16 a disputat o ”dublă” amicală în compania selecționatei Ciprului, ambele meciuri încheindu-se la egalitate, 1-1.

Cipru U18 – România U18  2-3

• Min. 90: FINAL DE MECI!
  • Min. 85: Atanase șutează de la 25m, goalkeeper-ul gazdelor respinge în bara laterală
  • Min. 78: GOL Cipru! Gazdele reduc din diferență!
  • Min. 57: GOL România! Mitruscsak înscrie din penalty! Cipru – România 1-3!
  • Min. 54: Mitruscsak îi trimite lui Marrone în careu, dar portarul respinde. Ocazie importantă!
  • Min. 13: Hagiu șutează din exteriorul carului după o acțiune a lui Marrone și Mitruscsak, goalkeeper-ul gazdelor respinge

Echipa de start: 12. Ludoșan – 2. Sîrbu (17. Sumlea 66′), 15. Nedelcu, 4. Boloca-cpt (5. Telcean 55′), 16.Chiorean (3. Dumitrescu 46′) – 8. Negrean, 20. Enache (10. Mitrea 55′) – 18. Hagiu (14. Fica 46′), 19. Vaida (7. Atanase 66′), 11. Marrone (6. Vraciu 75′) – 9. Mitruscsak. Antrenor: Laurențiu Roșu

Rezerve neutilizate: 1.Papp – 13. June

Lotul convocat pentru această acțiune:

Portari: Luis Ludoșan (FC Union Berlin), Zsombor Papp (Academia Puskas)

Fundași: Alexandru Sîrbu (U Craiova 1948 Club Sportiv), Ștefan Nedelcu (AFC Metalul Buzău), Andrei Șumlea (Atletic Zalău), Tudor Telcean (Universitatea Cluj), Andres Dumitrescu (FC Pitești), Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), Gabriele Boloca (Juventus Torino)

Mijlocași: Vlad Mitrea (Inter Milan), Aurel June (Sporting Juniorul Vaslui), Salvatore Marrone (Academica Clinceni), Alexandru Enache (FCSB), Cosmin Atanase (Chindia Târgoviște), Eduard Vraciu (FC Voluntari), Vasile Hagiu (Sporting Juniorul Vaslui), Alexandru Negrean (FC Viitorul), Răzvan Fica (CFR 1907 Cluj)

Atacanți: Leonard Mitruscsak (Plimob Sighetu Marmației), Cătălin Vaida (AFC Ardealul Cluj)

În toamnă încep calificările la EURO 2020

Tricolorii vor debuta în preliminariile Campionatului European Under 19 în luna octombrie, împotriva Spaniei, Serbiei și Lituaniei. Partidele se vor desfășura în Serbia, în perioada 8-14 octombrie, conform următorului program:

8 octombrie 2019: Spania – Lituania, România – Serbia
11 octombrie 2019: Spania – România, Serbia – Lituania
14 octombrie 2019: Spania – Serbia, Lituania – România

La Turul de Elită, programat în luna martie a anului 2020, se califică primele două clasate în cele 13 grupe și cel mai bun loc trei, cărora li se alătură Portugalia.

La Campionatul European Under 19, care se va disputa în luna iulie a anului 2020, se vor califica cele șapte câștigătoare ale grupelor împreună cu țara gazdă, Irlanda de Nord.