Reprezentativa Under 18 a României a învins cu 2-1 selecționata similară a Muntenegrului în cea de-a doua partidă amicală, disputată vineri, 27 septembrie.

Ambele goluri ale selecționatei noastre au fost înscrise de David Miculescu, care a deschis scorul în minutul 49 și a majorat avantajul, convertind lovitura de la 11m primită în minutul 60.

Echipa României: 1. Dobre – 2. Sîrbu (22. Niță 70′), 5. Marin, 4. Boloca (16. Costache, 57′), 3. Dumitrescu-cpt (13. Dragomir 46′)- 7. June (18. Marrone 57′), 6. Vraciu (17. Tand 75′)  – 9. Dumitru (21. Mitrea 75′), 10. Miculescu, 8. Isac (14. Enache 57′) – 11. Vaida (20. Rusu 70′). Antrenor: Laurențiu Roșu

Rezerve neutilizate: 12. Ludoșan

În prima partidă, disputată pe 25 septembrie, tricolorii s-au impus cu 3-1, grație golurilor marcate de Vaida (două) și June.

Lotul convocat de selecţionerul Laurenţiu Roșu pentru ”dubla” cu Muntenegru:

Portari: Luis Ludoșan (FC Union Berlin), Ștefan Dobre (FC Ripensia Timișoara)

Fundași: Alexandru Sîrbu (U Craiova 1948 Club Sportiv), Ovidiu Costache (Petrosport Ploiești), Andres Dumitrescu (FC Pitești), Loren Niță (CNP Târgu Mureș), Răzvan Dragomir (SR Municipal Brașov), George Marin (AFC Astra), Christian Tand (AFC Ardealul Cluj), Gabriel Boloca (Juventus Torino)

Mijlocași: Denis Rusu (Șoimii Lipova), Damian Isac (UTA Arad), Alexandru Enache (FCSB), Salvatore Marrone (1.FC Nürnberg), Aurel June (Sporting Vaslui), Vlad Mitrea (Inter Milan), Eduard Vraciu (FC Voluntari)

Atacanți: Cătălin Vaida (AFC Ardealul Cluj), David Miculescu (UTA Arad), Daniel Toma (Fotbal Club Rapid), Cristian Dumitru (FCSB)

Generația formată din jucători născuți începând cu 2001 va debuta în preliminariile Campionatului European Under 19 abia în toamna anului viitor.