Pentru această partidă de verificare antrenorul Adrian Boingiu a folosit următorii jucători:

Iliescu – Haruț, Pădureț (57 Chifu), Dima, Podină (57 Neciu) – Boboc (79 Cherteș), Wieland (68 Gheorghe) – Ganea, (57 Kim), Mățan (72 Drăghiceanu), Micovschi (63 Berci) – Sîntean (63 Moldoveanu)

Echipa Croației: Horkas – Pranjic, Santek, Budalic (47 Ivic), Majcenic – Babec (41 Tolic), Knezevic (41 Kovacevic) – Vujcic (63 Cuze), Bilogrevic (41 Rakic), Spikic (63 Bilkas) – Kulenovic (41 Javorcic). Antrenor: Petar Krpan.

Arbitri: Marius Omuţ – Ciprian Fiter, Alexandru Corb, rezervă Rareş Vidican (toţi din Oradea).

La pauză, oaspeții au condus cu 1-0 prin golul marcat de Kulenovic în minutul 40+1. La reluare, ”tricolorii” au întors rezultatul prin reușitele lui Sîntean, minutul 50, șut din apropiere după bara lui Micovschi, și Podină, minutul 55, ”cap” după un corner executat de Micovschi. Croația a egalat scorul pe tabelă prin Kuze în minutul 72.

Meciul revanșă al reprezentativelor U17 România – Croația este programat pe 1 octombrie, de la ora 11:00, tot la Paleu.

Reprezentativa pregătită de Adrian Boingiu va juca, în perioada 24-29 octombrie 2015, în calificările pentru UEFA Under 17 Euro 2016, ce va fi găzduit de Azerbaijan. ”Tricolorii” fac parte dintr-o grupă alături de Ungaria (gazda turneului de calificare), Georgia și Slovacia. La Turul de Elită, ultima rundă înaintea turneului final, se califică primele două clasate din fiecare grupă plus 5 din 13 ocupante ale locurilor 3.