Partida s-a disputat pe Global Football Park din Telki. Din grupa ”tricolorilor” mai fac parte reprezentativele Georgiei și Slovacia.

Echipa Ungariei: Varga – Pratsler, Virag-cpt., Berdo, Deutsch – Bevardi, Stoiacovici, Nemeth (53 Pintyi), Lakatos (79 Palincsar) – Szabo, Timari (58 Kundrak). Antrenor: Zoltan Szelesi

Rezerve: Bese – Szekeres, Gajda, Kiss

Echipa României: Vlad – Haruț, Pădureț, Dima, Podină – Boboc, Dragomir-cpt. – Micovschi, Craiu (79 Ganea), Neciu (59 Mățan) – Sîntean (49 Moldoveanu). Antrenor: Adrian Boingiu

Rezerve: Iliescu – Dulca, Chifu, Gheorghe

Craiu a deschis scorul pentru ”tricolori” în minutul 8, iar după ce gazdele au reușit să egaleze prin Bevardi, minutul 66, Vlad Dragomir a adus victoria României cu golul său din minutul 68.

În celălalt meci al grupei, Georgia – Slovacia 3-4.

Luni, 26 octombrie, România va întâlni Georgia, iar joi, 29 octombrie, pe Slovacia, ambele partide fiind programate de la ora 14:30, pe Városi Stadium din Dabas.

Primele două clasate în grupă se vor califica la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European din Azerbaijan (5-21 mai 2016). La Turul de Elită se vor califica și cele mai bune 5 ocupante ale locurilor 3 din cele 13 grupe de calificare.

Lotul convocat de antrenorul Adrian Boingiu pentru turneul de calificare din Ungaria este următorul:

Portari: Adelin Iliescu (CSȘ Drobeta Turnu Severin), Daniel Vlad (CS U Craiova)

Fundași: Cristian Podină, Denis Haruț (ambii ACS Poli Timișoara), Ștefan Pădureț, Constantin Dima (ambii FC Dinamo București), Robert Neciu (Academia Gheorghe Hagi)

Mijlocași: Vlad Dragomir (Arsenal FC), Daniel Chifu (FC Universitatea Cluj), Alexandru Mățan, Radu Boboc (ambii Academia Gheorghe Hagi), Marco Dulca (Swansea City FC), Liviu Gheorghe (FC Dinamo București), Nicușor Craiu (Villarreal CF), George Ganea (FC Rapid București)

Atacanți: Andrei Sîntean (ACS Poli Timișoara), Robert Moldoveanu (FC Dinamo București), Claudiu Micovschi (Genoa CFC)

28 de jocuri înainte de ”oficiale”

Generația de juniori născuți în anul 1999 a disputat 28 de partide înaintea de a debuta, azi, în meciurile oficiale. Andrei Sîntean este singurul care a fost implicat în toate aceste partide, fiind și golgeterul echipei, cu 12 reușite. Este urmat de Robert Moldoveanu (11 goluri) și Vlad Dragomir (9 goluri).