Reprezentativa U17 a României a pierdut și cea de-a doua partidă din cadrul Turului de Elită, scor 3-0, împotriva selecționatei Italiei.

După un start de meci mai curajos, cu ocazii din partea lui Stoica (22, 28) tricolorii au primit două goluri în doar 5 minute (Cudrig 37, Esposito 41), moment în care nu au mai gestionat corespunzător meciul. Cel de-al treilea gol a fost reușit de Tongya în minutul 67.

Ultimul meci al turneului, împotriva Turciei, este programat marți, 26 martie, de la ora 13:00.

România: 1.Sava – 2. Grosu, 3. Drăgușin-cpt, 6. Vita, 7. Stefanovici (14. Florică 89′) – 5. Crivac, 8. Grameni (13. Szondi 89′)- 7. Stoica, 17. Borcea (18. Corbeanu 85′) 11. Pitu (16. Baiaram 85′)- 9. Munteanu (19. Suciu 57′). Selecționer: Daniel Mogoșanu
Rezerve neutilizate: 12. Tătaru – 10. Bani, 15. Pascu,  20. Chilili

Italia: 12.Molla – 2.Lamanna, 16. Moretti, 6. Pirola, 16. Ruggeri (Udogie 60′) – 14. Brentan (Trimboli 77′), 4. Panada-cpt (Squizzato 77′), 19. Tongya – 11. Cudrig, 10. Esposito (Arlotti 86′), 9. Colombo (Bonfanti 60′). Selecționer: Carmine Nunziata
Rezerve neutilizate: 1. Gasparini – 5. Riccio, 15. Dalle Mura, 20. Giovane

În celălalt meci al zilei, Turcia întâlnește Austria, de la ora 13:00.

Clasament:
1. Italia 6p
2. Austria 3p
3. Turcia 0p
4. România 0p

La turneul final găzduit de Irlanda, în perioada 3-19 mai 2019, se vor califica echipele clasate pe primul loc și cele mai bune 7 ocupante ale pozițiilor secunde.

Lotul convocat de selecționerul Daniel Mogoșanu pentru Turul de Elită:

Portari: Răzvan Sava (Juventus Torino/Italia), Alexandru Tătaru (ACS Centrul de Performanță Rapid), Raul Opric (AFC UTA Arad)

Fundași: Radu Drăgușin (Juventus Torino/Italia), Daniel Vita (Academia Puskas/Ungaria), Luca Florică (Amiens SC/Franța), Darius Grosu (FC Viitorul), Mădălin Pascu (Sportul Chiscani), Alexandru Chilili (FC Voluntari), Ștefan Stefanovici (Sporting Juniorul Vaslui)

Mijlocași: Alexandru Crivac (FC Viitorul),  Botond Szondi (AFK Csikszereda Miercurea Ciuc), Constantin Grameni (FC Viitorul), Ahmed Bani (FC Dinamo București), Theodor Corbeanu (Wolverhampton/Anglia), Ianis Stoica (Dunărea Călărași), Alexi Pitu (FC Viitorul), Ioan Borcea (FC Dinamo București), Ștefan Baiaram (U Craiova 1948 CS)

Atacanți: Louis Munteanu (FC Viitorul), Toni Suciu (Academia Puskas/Ungaria)