Reprezentativa Under 16 a României a remizat cu Cehia, scor 2-2, într-o partidă amicală disputată marți, 14 august, la Soběslav.

Robert Tudor a deschis scorul în minutul 26, însă gazdele au egalat trei minute mai târziu prin Prokop. În repriza secundă, Cehia a preluat conducerea grație reușitei lui Aubrecht din minutul 44, însă selecționata noastră a revenit prin golul înscris de la 11 m de Ionuț Bătănași.

Echipa României: 1. Popa (12. Mitrovic 41’)– 2. Pârvulescu, 3. Ciontea, 5. Nicolae, 4. Ardelean – 6. Pandele-cpt, 8. Nechita (18. Badea 72’) – 7. Negoescu (14. Sturzu 72’), 10. Bătănași, 11. Niță (19. Ionescu 51’) – 9. Tudor (16. Floarea 68’).

Rezerve neutilizate: 13. Birlovean, 15. Bogdan, 17. Gașpar, 20. Nicolae

Cea de-a doua partidă dintre cele două selecționate de juniori este programată joi, 16 august, începând cu ora locală 11:00, în Tábor.