Imagine realizata de ALEXANDRU MICSIK – AGERPRES

Echipa naţională de seniori a României a pierdut la limită, 2-3, jocul amical contra reprezentativei similare a Ucrainei, într-un meci amical disputat azi, 29 mai a.c., la Lviv.

Gazdele au deschis scorul, în minutul 15, din lovitură liberă de la 40 de metri, executată de Oleksandr Aliev. Ai noştri au egalat la începutul reprizei secunde, printr-o "torpilă" expediată de la aceeaşi distanţă de Gabriel Tamaş. Era minutul 53, pentru ca, nouă minute mai târziu, Daniel Niculae să-i aducă pe "tricolori" în avantaj.

Din păcate, Evgen Konoplianka (minutul 74) şi Cristian Chivu (77 – autogol) au întors rezultatul, parafând succesul ucrainenilor.

Selecţionerul Răzvan Lucescu a aliniat următoarea formulă de echipă: Lobonţ – Maftei, Tamaş, Chivu, Raţ – Roman (75 Deac), Rădoi, Ghioane (46 Cociş), Cristian Tănase (84 Răduţ) – Bilaşco (81 Mazilu), Andrei Cristea (46 Daniel Niculae)

Mâine dimineaţă, delegaţia României va decola spre Austria, unde va fi cantonată, timp de o săptămână, la hotelul "Kaernerhof" din localitatea am Faakersee, urmând să susţină şi alte două partide amicale: contra Macedoniei (2 iunie a.c., la Villach, de la ora 20.00 – ora României) şi Honduras (5 iunie a.c., la St.Veit an der Glan, de la ora 20.30 – ora României).

Imediat după acest ultim meci, tricolorii vor reveni în ţară, tot la bordul unei curse charter.